Історія євреїв в Албанії

Представники різних релігій у Тирані на святкуванні 63-ї річниці заснування Держави Ізраїль

Історія

Перші згадки про євреїв, що живуть в Албанії, відносяться до XII сторіччя нашої ери. До початку XIV століття у більшості головних міст Албанії (Берат, Ельбасан, Вльора, Дуррес) існували єврейські квартали, є дані про них і у Косові. Єврейські родини, що селилися в Албанії, в основному мали сефардське походження і були нащадками іспанських і португальських євреїв, висланих з Іберії у кінці XV століття. У 1520 у місті Вльора було 609 єврейських будинків. Під Вльорою розташовувалася єдина в Албанії синагога, зруйнована у ході Першої світової війни. У 1673 р. харизматичний єврейський пророк Саббатай Цеві був засланий султаном до албанського порту Ульцинь (нині — на території Чорногорії), де і помер кілька років потому.

XX століття

1901—1939

Згідно албанського перепису 1930 року, в Албанії проживало лише 204 єврея. Офіційний статус єврейській громаді було надано 2 квітня 1937. У цей час громада складалася приблизно з 300 чоловік. Після приходу до влади Гітлера і аншлюсу Австрії безліч німецьких і австрійських євреїв знайшли притулок в Албанії. У 1938 албанське посольство у Берліні ще продовжувало видавати візи євреям, у той час, як жодна інша європейська країна не бажала приймати їх. Один з головних фахівців з Албанії, Норберт Йокль, запросив албанське громадянство, яке було надано йому негайно, що, однак, не врятувало його від концентраційних таборів.

Друга світова війна

На початку війни в Албанії проживало приблизно 200 євреїв. Вона стала однією з небагатьох країн в Європі, чисельність євреїв у яких наприкінці війни була більше, ніж на початку. Однак, незважаючи на загальне збільшення чисельності євреїв в Албанії, невелика громада міста Вльора була змушена покинути країну.

Роки комуністичного правління

Під час правління комуністичного диктатора Енвера Ходжі єврейська громада Албанії була ізольована від решти єврейського світу, хоча це і не було проявом антисемітизму. Для підтримки національної єдності і будівництва соціалізму Ходжа заборонив будь-які прояви тієї чи іншої релігії. Тут доля єврейської громади була нерозривно пов'язана з долею всього албанського народу. Єврейське населення Албанії налічувало 200—300 чоловік. Після падіння комуністичного режиму у 1991 році майже всі албанські євреї переселилися до Ізраїлю і влаштувалися переважно у Тель-Авіві.

Сучасний стан

Сьогодні в Албанії проживають близько 100 євреїв (переважно у Тирані). Там, де колись була вельми активна громада, зараз є лише її залишки. Товариство дружби «Албанія — Ізраїль» вельми активно у Тирані, але йому виділяється мінімальна допомога. Під Вльорою залишається одна синагога, але нині вона не діє.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.