Італійська Швейцарія
Італійська Швейцарія або італомовна Швейцарія (італ. Svizzera italiana) — сукупність територій Швейцарії, де поширена та офіційно закріплена італійська мова. Загалом італійською (італомовною) Швейцарією позначають південно-східні регіони Швейцарії з італомовною більшістю на противагу німецькій Швейцарії та Романдії, а також (рідше) ретороманській Швейцарії. Статус італійської мови в Швейцарії закріплений конституційно поряд з німецькою та французькою.
Рідною мовою населення кантону Тічино є не власне літературна італійська мова, а тічинський діалект ломбардської мови, що належить до галло-італійської підгрупи романських мов. Італійська мова Граубюндена має власні відмінні риси, безпосередньо пов'язані з впливом німецькомовного оточення.
Географія
На території італійської Швейцарії проживає близько 350 тисяч осіб, що становить понад 6 відсотків від загальної чисельності швейцарців. Загальна площа — 3 872,8 км2. Більша частина носіїв італійської мови зосереджена в кантоні Тічино, а також Граубюнден у долинах Брегалья, Каланка, Месольчина та Поск'яво, а також в місцевості Бівіо.
Основні центри
Основні центри в кантоні Тічино:
- Беллінцона — головне місто кантону, друге за чисельністю після Лугано;
- Лугано — науковий і культурний центр;
- Мендрізіо — головне місто однойменного округу;
- Локарно — місто поблизу Лаго-Маджоре, туристичний центр.
Основні центри в Граубюндені:
- Ровередо — комуна в окрузі Моэза;
- Поск'яво — комуна в окрузі Берніна;
- Брегалья — комуна в долині Брегалья;
Історія
До 1798 року італійська Швейцарія включала також долину Вальтелліну, що географічно збігається з сучасною провінцією Сондріо. Після наполеонівських воєн італомовна частина конфедерації втратила великі території та значну частину населення.
Див. також
Посилання
- Ticino — Dati chiave (італ.). Архів оригіналу за 12 березня 2005. Процитовано 1 квітня 2012. Вказано більш, ніж один
|deadlink=
та|deadurl=
(довідка) - Repubblica e Cantone Ticino (італ.). Архів оригіналу за 16 травня 2012. Процитовано 1 квітня 2012.
Література
- Jean Widmer u. a. Die Schweizer Sprachenvielfalt im öffentlichen Diskurs. Eine sozialhistorische Analyse der Transformationen der Sprachenordnungen von 1848 bis 2000. — Bern, 2004. — ISBN 3-03910-208-7.