Автомат з продажу газованої води

Автомат з продажу газованої води — торговий автомат з продажу газованих напоїв.

Автомат газованої води на території Музею авіації в Києві.

Особливою популярністю користувався в СРСР. В Москві було встановлено близько 10 тисяч таких автоматів.[1] У більшості автоматів вартість газованої води без сиропу становила 1 копійку, з сиропом — 3 копійки. У Тбілісі автомати приймали 5 копійок замість трьох, проте наливали «подвійну» порцію сиропу.

Історія

Сатуратор (апарат для насичення рідини діоксидом вуглецю), придатний для виробництва газованої води, був винайдений в 1783 році годинникарем з Женеви Йоганном Якобом Швеппом. Пізніше в Англії він заснував компанію з продажу газованої води (нині компанія «Schweppes»).

У 1832 році в США іммігрант Джон Метьюс вніс удосконалення в сатуратор і почав торгувати автоматами з продажу газованої води. Автомати мали попит серед аптекарів, які продавали газовану воду своїм клієнтам.

Принцип дії

Типовий автомат містить: охолоджувач води, сатуратор, бачки з сиропом, розподільник для введення і зливу води, реле тиску води й газу, вуглекислотний балон, дисплей, панель керування, механізм обробки монет, механізм видачі напою. Пристрій для приготування напою складається з: дозатора, змішувача, сатуратора. Сучасні автомати видають одноразовий стаканчик і здачу, якщо внесена сума більша за вартість напою.

Автомат може відключатися при відсутності води, діоксиду вуглецю, склянок одноразового використання.

Сучасні автомати

Багато з сучасних автоматів приймають купюри та монети. Деякі автомати стилізують під радянські. Іноді трапляються старі радянські автомати, які приймають сучасні монети.

Галерея

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.