Автономна Радянська Соціалістична Республіка

Автономна Радянська Соціалістична Республіка (АРСР) національно-адміністративне утворення у складі СРСР, радянська соціалістична національна держава, що входила до союзної республіки на основі політичної автономії. Автономна Радянська Соціалістична Республіка мала власну конституцію, що відбивала її національні особливості і була складена відповідно до Конституції СРСР та конституції союзної республіки, до якої вона входила. Формально територія автономних республік не могла бути змінена без її згоди, проте це було лише формальністю, й такі ухвали на місцях приймались минулим числом після рішень «на горі». Автономні республіки мали вищі і місцеві органи державної влади і управління, власне законодавство. Кожна АРСР, незалежно від кількості населення, обирала до Ради Національностей Верховної Ради СРСР 11 депутатів. До відань АРСР належало прийняття конституції і контроль за її додержанням; визначення районного поділу; здійснення поточного законодавства з усіх питань, що входили до її компетенції, та контроль за виконанням законів СРСР і відповідної союзної республіки; охорона державного порядку і прав громадян; організація судових органів республіки. Влада АРСР затверджувала народногосподарські плани і бюджети; керувала промисловими, сільськогосподарськими, торговими підприємствами і організаціями республіканського підпорядкування; здійснювала керівництво соціально-культурним життям на місцях.

АРСР в СРСР

У різний час кількість автономних республік змінювалась. Станом на 1987 рік у складі союзних республік СРСР налічувалось 20 автономних республік.

Азербайджанська РСР

Грузинська РСР

РРФСР

Узбецька РСР

Українська РСР

З 1924 по 1940 рік у складі УРСР існувала Молдавська АРСР з адміністративним центром в Балті. Частково її склад, сучасне Придністров'я, було передано до новоствореної Молдавської РСР.

12 лютого 1991 року була відновлена Кримська Автономна Радянська Соціалістична Республіка вже у складі УРСР.

Див. також

Література

  1. Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.