Автономний підводний апарат
Автономний підводний апарат (АПА) (AUV) — робот, який рухається під водою самостійно без оператора. Такі апарати є частиною більшої групи підводних апаратів, що називаються безпілотні підводні апарати, цей клас включає в себе неавтономні дистанційно-керовані підводні апарати (ROVs) – які управляються і живляться з берегу оператором (пілотом), або за допомогою дистанційного керування[1].
Застосування
До відносно недавнього часу, АПА використовувались лише в обмежених областях застосування, в залежності від наявних технологій. Із розвитком технологій обробки даних і високоефективних джерел живлення, АПА стали використовуватись частіше і розвиватися.
Комерційне
В нафто-газовій видобувній промисловості АПА використовуються для побудови детальних карт морського дна, перед будівництвом підводної інфраструктури; трубопроводів та ін. АПА дозволяють провести точні обстеження в районах, де традиційні батометричні засоби можуть бути менш ефективними або занадто дорогими.Крім того тепер стає можливо проводити обстеження труб після прокладки.
Військове
АПА військового призначення застосовуються для патрулювання акваторій, протимінної оборони (виявлення та знищення мін), підводної розвідки[1]. Прикладом таких АПА є TALISMAN від BAE System[1].
Наука
Науковці використовують АПА для вивчення озер, океану і морського дна. Великий набір сенсорів може розташовуватись на АПА для заміру концентрацій різних елементів або компонентів, поглинання чи відбиття світла водою, і наявність мікроскопічного життя. Крім того, АПА можна сконструювати і як транспортний засіб для доставки датчиків в певні місця.
Хобі
Багато роботицистів створюють АПА як хобі. Існують змагання, де такі створені в домашніх умовах АПА змагаються один з одним за першість при виконанні різноманітних завдань.[2][3][4] Як і в комерційних аналогів, такі АПА можуть бути оснащені камерами, світлом, або сонаром. Найпростіший АПА можна сконстроювати із мікроконтроллеру, ПВХ корпусу, що витримає тиск, приводу для автоматичного дверного замка, шприца, і DPDT перемикача.[5] Деякі учасники змагань створювати open-source проекти.[6]
Дослідження авіакатастроф
Автономний підводний апарат, наприклад AUV ABYSS, був застосований для пошуку уламків зниклого літаку Air France Рейс 447. [7]
Примітки
- Слюсар В. И. Электроника в борьбе с терроризмом: защита гаваней. Часть 1. // Электроника: наука, технология, бизнес. — 2009. — № 5. — C. 68 — 73.
- Robosub competition. Архів оригіналу за 13 червня 2015. Процитовано 25 лютого 2015.
- Designspark ChipKIT Challenge (Ці змагання в даний час закритий)
- Autonomous Underwater Vehicle Competition
- Osaka University NAOE Mini Underwater Glider (MUG) for Education. Архів оригіналу за 13 березня 2011. Процитовано 25 лютого 2015.
- Cornell University Nova. Архів оригіналу за 28 квітня 2015. Процитовано 25 лютого 2015.
- Malaysia Airlines: World's only three Abyss submarines readied for plane search. Telegraph.co.uk. 23 березня 2014.