Полівінілхлорид

Полівінілхлорид (ПВХ) або поліхлорвініл, поліхлорвінілова смола — безбарвна, прозора пластмаса, термопластичний полімер, продукт полімеризації хлорвінілу CH2=CHCl. Щоб одержати з поліхлорвінілу м'який матеріал, його змішують з пластифікатором.

Полівінілхлорид

ПВХ

Вигляд молекул ПВХ

Зовнішній вигляд

Міжнародний знак вторинної переробки для полівінілхлориду
Назва за IUPAC poly(1-chloroethylene)
Систематична назва Поліхлорвініл
Інші назви Полівінілхлорид, ПВХ
Властивості[1]
Молекулярна формула (C2H3Cl)n
Молярна маса 62,5 г·моль−1
Молекулярна маса молекулярна_маса
Зовнішній вигляд порошок білого кольору
Запах запах
Густина 1,35-1,43 г/см³
Тпл 100–260°C
Ткип температура_кипіння
Якщо не зазначено інше, дані наведено для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки

Отримання

У присутності органічних пероксидних сполук при 40 °C і тиску 5 атм хлорвініл легко полімеризується в еластичну масу, яку й називають поліхлорвініловою смолою

Структурна формула

    H  H  H  H
    |  |  |  |
... -- C -- C -- C -- C -- ...
    |  |  |  |
    Cl  H  Cl  H

Властивості

Поліхлорвініл досить стійкий проти дії кислот і лугів. Він має високі діелектричні властивості, негорючий, легко фарбується.

Поліхлорвініл порівняно легко розкладається при нагріванні, виділяючи хлористий водень.

Істотним недоліком ПВХ є низька теплостійкість (не вище 70 °C). При низьких температурах пластифікат втрачає міцність, а при високих різко погіршує свої діелектричні властивості.

Хлоруванням полівінілхлориду одержують перхлорвінілову смолу, з якої виготовляють хімічно стійке волокно хлорин.

Застосування

Застосовується для електроізоляції проводів та кабелів, виробництва листів, труб (переважно хлорований полівінілхлорид), плівок, плівок для натяжних стель, штучних шкір, Полівінілхлоридного волокна, пінополівінілхлоріда, лінолеума, взуттєвих пластикатів, меблевої кромки тощо. Також застосовується для виробництва грамплатівок (тобто вінілових), профілів для виготовлення вікон і дверей.[2]

Полівінілхлорид також часто використовується в одязі та аксесуарах для створення подібного шкірі матеріалу, що відрізняється гладкістю і блиском. Такий одяг широко поширений в альтернативних напрямках моди, серед учасників готичної субкультури і прихильників сексуального фетиша.

Полівінілхлорид використовують як ущільнювач в побутових холодильниках, замість відносно складних механічних затворів. Це дало можливість застосувати магнітні затвори в вигляді намагнічених еластичних вставок, які розміщені в балоні ущільнювача.

Миючі шпалери покриваються плівкою з ПВХ з лицьового боку, що робить шпалери непромокальними.

Також знаходить широке застосування в піротехніці як донор хлору, що необхідно для створення кольорових вогнів.

Широко застосовується в рекламі: для оформлення вітрин магазинів і торгових точок, створення рекламних банерів і плакатів. Служить сировиною для виробництва різного роду продукції від грамплатівок і плакатів до наклейок. Шаром ПВХ покрита металева сітка восьмикутника, де проводять змагання з MMA. З ПВХ також роблять презервативи для людей з алергією на латекс.

Полівінілхлорид використовується у виробництві трикотажних робочих рукавиць для нанесення різних малюнків на трикотажну основу. ПВХ-малюнок на рукавичці дозволяє забезпечити хороше захоплення при виконанні різних робіт, запобігає процесу ковзання, збільшує зносостійкість продукції.

Полівінілхлорид використовується для виробництва хлорованого полівінілхлориду, який володіє найвищими характеристиками вогнестійкості і найвищою температурою займання (482 °С) серед термопластів.

Див. також

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.