Адсорбційне очищення газу
Адсорбці́йне очи́щення га́зу (рос. адсорбционная очистка газа; англ. adsorption gas cleaning; нім. àdsorptive Gasreiningung, adsorptive Gasaufbereitung) — селективне видалення кислих компонентів (H2S, CO2), сіркоорганічних сполук, інших домішок шляхом поглинання їх адсорбентом.
Загальний опис
Здійснюється на нафто- і газопереробних заводах, промислах.
Найбільшого розповсюдження досягло адсорбційне очищення газу із використанням молекулярних сит (цеолітів).
Адсорбційні цеолітові устаткування залежно від концентрації сірчистих сполук у сировині, об'єму і швидкості подавання очищувального повітря мають від двох до чотирьох колон. Регенерація адсорбенту здійснюється сухим очищеним газом за температури 250—400°С. Витрата газу на регенерацію — 5-20 % об'єму оброблюваного газу.
Як адсорбент в устаткуваннях адгезійного очищення газу використовують активоване вугілля; видаляють тіофен, сірковуглець, частково сіркоокис вуглецю і дісульфіди.
Методика а. о. г.
Для очищення газу від сіркоорганічних сполук застосовується метод хімічної адсорбції, що ґрунтується на безпосередньому зв'язуванні домішок, які видаляються (за 300—400°С) твердими вбирачами на основі окислів цинку, заліза та міді.
Особливості застосування
Переваги адсорбційних процесів: тонке очищення газу до 0,1-0,5 мг/м3, селективність, нескладність роботи і простота конструкції апаратів.
Недоліки: можливість використання тільки за низького вмісту домішок у вхідному газі, складність обробляння газів регенерації, механічне руйнування адсорбенту, зниження його активності в процесі експлуатації, великі втрати тиску в апаратах.
Див. також
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.
- Склабінський В.І. Технологічні основи нафто- та газопереробки: навчальний посібник / В.І.Склабінський, О.О.Ляпощенко, А.Є.Артюхов. – Суми: Сумський державний університет, 2011. – 187 с., + Гриф МОН.[недоступне посилання з листопадаа 2019]