Албогачиєва Лейла Султанівна

Лейла Султанівна Албогачиєва (рос. Лейла Султановна Албогачиева; 1968, с. Алі-Юрт Інгушетія 2014, г. Ельбрус) альпіністка, вчитель російської мови та літератури. Єдина представниця Російської Федрації, що двічі підкорювала Еверест (піднімалась з північної та південної сторони). Загинула при сходженні на Ельбрус. До трагічної події підкоряла Ельбрус 12 разів.

Албогачиєва Лейла Султанівна
Загальна інформація
Громадянство  СРСР
 Росія
Народження 1968
Алі-Юртd, Назрановський район, Чечено-Інгуська Автономна Радянська Соціалістична Республіка, РРФСР, СРСР
Смерть 5 жовтня 2014(2014-10-05)
Ельбрус, Ельбруський район, Кабардино-Балкарія, Росія
Alma mater Чеченський державний університет
Спорт
Країна  СРСР і  Росія
Вид спорту альпінізм
Участь і здобутки

Біографія

Лейла Албогачиєва народилася 1968 року в селі Алі-Юрт Назрановського району Республіки Інгушетія. Закінчила філологічний факультет Чечено-Інгушського державного університету імені Л. М. Толстого. Працювала вчителем російської мови та літератури в гімназії села Алі-Юрт. У 1998 році у віці 30 років здійснила своє перше сходження на Ельбрус в складі групи альпіністів з Карачаєво-Черкесії[1] і з тієї пори серйозно зайнялася альпінізмом.

У 2012 році Лейла Албогачіева стала учасницею проекту «Інгушетія на висоті», присвяченого 20-річчю Республіки Інгушетія, метою якого стало підкорення Евересту — найвищої вершини світу. Поряд з Лейлою Албогачиєвою в сходженні на Еверест брали участь Сергій Богомолов — майстер спорту міжнародного класу, підкорювач 13 найвищих вершин світу, Володимир Коренков — майстер спорту міжнародного класу, Азнор Хаджиєв, 44 рази піднімався на Ельбрус, Муса Хадзієв, що зробив в серпні 2011 року сходження на Казбек за найскладнішим скельно-льодовим маршрутом, Юсуп Євкуров — підкоряв Казбек та Ельбрус, Магомед Аушев — спортсмен, Вісан Юсупов — підкорювач Мак-Кінлі, найвищої вершини Америки.

В 2013 Лейла Албогачиєва знов піднялася на Еверест, тепер уже поодинці, ставши таким чином єдиною росіянкою, що двічі підкорила цю вершину.[2]

За час своєї альпіністської кар'єри Албогачіева здійснила також сходження на південно-американський пік Аконкагуа та африканську гору Кіліманджаро, а на Ельбрус зійшла 12 разів.

Фатальним стало для спортсменки тринадцяте сходження на Ельбрус у вересні 2014 року. Лейла Албогачиєва мала намір встановити абсолютний світовий рекорд — вчинити двосторонній повний хрест, раніше жодного разу не здійснений гірськими спортсменами. В її плани входило піднятися з боку Кабардино-Балкарії на Західну вершину Ельбрусу, спуститися між двома шапками найвищої гори Європи, а потім піднятися на Східну вершину та спуститися вже з боку Карачаєво-Черкесії. Після цього альпіністка повинна була пройти весь шлях у зворотному напрямку.[3]

Під час сходження Лейла Албогачиєва записала спеціальне відеозвернення до керівників усіх країн світу із закликом зупинити війни та припинити кровопролиття на Землі: «В Україні гинуть літні люди, жінки, діти. Тисячі дітей залишилися сиротами. військові події в Сирії, Ізраїлі, Ірані… Війна повинна стати забороненим видом діяльності. Про це моляться і до цього прагнуть мирні люди всієї землі».[4] Запис, зроблений спортсменкою, був згодом знайдений серед її речей.

Зв'язок з Албогачиєвою обірвався 17 вересня, проте пошуки альпіністки почалися лише 21 вересня, коли вона не прибула на точку збору в селище Терскол. У пошуковій операції було задіяно 124 особи (в їх числі були рятувальники з Республіки Інгушетія, Кабардино-Балкарії, всіх інших регіонів Північно-Кавказького федерального округу, а також з Нижнього Новгорода). Пошуки спортсменки йшли із застосуванням 28 одиниць техніки, одного приватного гелікоптера та проходили в екстремальному режимі, неодноразово перериваючись через найскладніших погодних умов. Через добу після початку пошуково-рятувальної операції на Ельбрусі було знайдено альпіністське спорядження та особисті речі спортсменки. Саму ж Лейлу Албогачиєву знайшли лише 3 жовтня — в останній день пошуково-рятувальної операції. Власне, вже після офіційного оголошення про завершення пошуків що спускалися на рівнину рятувальники виявили її тіло в ущелині на глибині 150 метрів. Це сталося в 200 метрах від місця, де раніше були виявлені її речі. Тіло Лейли Албогачиєвої спустили з висоти 5200 метрів та передали родичам.

Глава Республіки Інгушетія Юнус-Бек Євкуров, який перебував в цей період у прощі до Саудівській Аравії, направив рідним та близьким Лейли Албогачиєвої телеграму із співчуттями: «Загибель Лейли стала великим ударом не лише для її рідних та близьких, а й для всіх жителів Інгушетії, для тих, хто її знав, хто разом з нею підкорював неприступні гірські вершини. Вона була сильною, вольовою людиною. Цілеспрямована та патріотична, готова неможливе зробити можливим, вона була національним надбанням Інгушетії та гордістю Росії».[5]

5 жовтня 2014 в Республіці Інгушетія був оголошений траур за загиблою альпіністкою.[6]

Лейлу Султанівну Албогачиєву поховали на родовому цвинтарі в рідному селі Алі-Юрт.

Вирішується питання про вшанування імені легендарної альпіністки у неї на батьківщині, в Республіці Інгушетія, а також в Кабардино-Балкарській Республіці, де вона загинула.[7]

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.