Альмандин

Альмандин (рос. альмандин; англ. almandine; нім. Almandin m) — типовий мінерал кристалічних сланців, які містять ґранат і утворилися при регіональному метаморфізмі глинистих порід. Залізисто-алюмініїстий силікат острівної будови.

Альмандин
Альмандин
Загальні відомості
Статус IMA чинний (успадкований, G)[1][2]
Абревіатура Alm[3]
Хімічна формула Fe²⁺₃Al₂(SiO₄)₃[4]
Nickel-Strunz 10 9.AD.25[5]
Dana 8 51.4.3a.2
Ідентифікація
Сингонія кубічна сингонія[1]
Просторова група кристалографічна група 230d[6]
Колір риси білий
Інші характеристики
Названо на честь Алабандаd[1]
 Альмандин у Вікісховищі

Загальний опис

Склад: Fe2(3)+Al2[SiO4]3. Містить (%): FeO — 43,3; Al2О3 — 20,5; SiO2 — 36,2.

Сингонія кубічна.

Спайність недосконала.

Густина 3,8-4,3.

Твердість 7,0-7,5.

Забарвлення фіолетово-червоне, рідше темно-коричневе, густо-червоне. Злам нерівний. Зустрічається також у пегматитах, інколи в гранітах. Розмір кристалів від 5-6 мм до 5 см. Прозорі кристали А. — коштовні камені IV порядку, а дрібнозернисті виділення і непрозорі відміни використовуються як абразивна сировина.


Колір

Ці мінерали добувають з фіолетовими, інтенсивно-червоними і коричнево-червоними відтінками. Колір камня створюється завдяки суміші заліза. Якщо в складі буде хром, то спостерігатиметься світловий ефект, як у олександрита.[7]

Імітації

Частіше за все альмандини видають за стрази — грановане скло фіолетово-червоного кольору. Відрізнити підробку можливо, якщо розгледіти камінь під 10-кратною лупою. Оскільки альмандинам, як й іншим червоним гранатам, властива наявність багатьох дефектів і включень в структурі, то їхня відсутність вказує на імітацію мінерала.[7]

Від рубінів та червоної шпінелі альмандин відрізняється більш низькою твердістю. Шматочок топаза, якщо ним провести по поверхні альмандина, залишить подряпину, а на рубіні та шпінелі — ні, оскільки топаз твердіший альмандина, але м'якіший шпінелі.[7]

Різновиди

Розрізняють:

  • альмандин ітріїстий (відміна альмандину, яка містить до 2,6 % Y i Th);
  • альмандин марганцевистий (відміна альмандину, яка містить Mn менше за Fe);
  • альмандин-піроп (алюмініїстий ґранат заліза й магнію (Fe, Mg)3Al2[SiO4]3; склад і властивості змінюються від залізистого різновиду — альмандину до магніїстого піропу);
  • альмандин-спесартин (алюмініїстий ґранат заліза і марганцю (Fe, Mn)3Al2[SiO4]3; склад і властивості змінюються від залізистого різновиду — альмандину до марганцевистого спесартину).

Див. також

Примітки

Література

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А  К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.
  • Лазаренко Є. К., Винар О. М. Альмандин // Мінералогічний словник. К. : Наукова думка, 1975. — 774 с.
  • Альмандин // Мінералого-петрографічний словник / Укл. : Білецький В. С., Суярко В. Г., Іщенко Л. В. Х. : НТУ «ХПІ», 2018. — Т. 1. Мінералогічний словник. — 444 с. — ISBN 978-617-7565-14-6.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.