Американський протей звичайний

Американський протей звичайний (Necturus maculosus) — вид земноводних з роду американський протей родини протеї. Має 3 підвиди. Американці називають протея «mudpuppy», що означає «щеня, яке живе в багні». Проте це хвостате земноводне здебільшого віддає перевагу чистій, прохолодній воді. Ще одна назва протея — «waterdog», тобто «водяний собака». Дійсно, якщо протея витягнути з води, він видає гавкаючі звуки.

?
Американський протей звичайний

Американський протей звичайний
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Земноводні (Amphibia)
Підклас: Безпанцерні (Lissamphibia)
Надряд: Батрахії (Batrachia)
Ряд: Хвостаті (Caudata)
Родина: Протеї
Рід: Американський протей
Вид: Американський протей звичайний
Necturus maculosus
Rafinesque, 1818
Синоніми
Sirena maculosa
Proteus tetradactylus
Menobranchus sayii
Посилання
Вікісховище: Necturus maculosus
Віківиди: Necturus maculosus
EOL: 313513
ITIS: 173630
МСОП: 59433
NCBI: 42757

Опис

Загальна довжина досягає 20—43 см. Голова велика, тулуб витягнутий. Легені довгі, але гладкостінні. З боків голови розташовані добре помітні, хоча й маленькі, очі. Шкіра гладенька, вкрита слизом. На шкірі є отруйні залози, проте секрет, який він виділяє, недостатньо сильний, щоб заподіяти шкоду людині. Хвіст довгий, з плавниковою складкою. Він подібний до леза, оскільки до кінця звужується. За допомогою хвоста протей плаває під водою. Кінцівки могутніші, ніж у європейського протея, втім вони досить слабенькі і пристосовані тільки для плавання і повзання. . Задні і передні кінцівки чотирипалі. З їх допомогою протей пересувається по дну водоймища. Має 3 пари зовнішніх перистих зябер. Їх форма і розмір залежать від того, в якій воді живе це земноводне. Якщо протей живе в теплій, каламутній воді, у нього розвиваються дуже великі й густі, перисті зябра. У тварин, що знаходяться в чистій, прохолодній воді, зябра маленькі. Вони найчастіше забарвлені у яскраво-червоний колір. Забарвлення пісочне з голубувато-чорними плямами, відмінно маскує його на тлі гальки, особливо у каламутній воді.

Спосіб життя

Полюбляє озера, річки та інших водоймищах. Вдень ховається між каменями, підводними скелями, серед рослин і в інших укриттях. Завдяки захисному забарвленню абсолютно непомітний на тлі донної рослинності і вкритого дрібними камінцями й піском дна. Протей не віддаляється від своєї хованки на відстань понад 200 метрів. Незважаючи на те, що у протея чотирипалі кінцівки.

Активний вночі. На здобич полює із засідки. Живиться невеличкою рибою, ікрою, водяними комахами, ракоподібними, молюсками.

Статевозрілим стає у 5-6 років, при довжині 20 см. Розмножується від вересня по листопад, інколи взимку або навесні. Ці протеї є роздільностатевими, запліднення у них внутрішнє. Під час парування самиця захоплює клоакою відкладений самцем сперматофор. Через півроку, у травні — червні, самиця відкладає яйця під каменями або між ними. Кількість яєць залежить від розміру самиці (до 70 шт.). Протягом всього часу розвитку яєць самиця знаходиться поряд. Яйця світло-жовті, зверху вони вкриті трьома слизовими оболонками. Тривалість їхнього розвитку залежить від температури води — 38-63 дні. Новонароджені личинки завдовжки близько 22 мм. У них дуже добре розвинені передні кінцівки, задні ж знаходяться у початковому стані. Хвіст у личинки має велику плавальну складку. Забарвлення у молодих особин світліше, ніж у батьків.

Розповсюдження

Мешкає у провінціях Манітоба й Квебек (Канада), східних штатах США (окрім прибережних районів).

Підвиди

  • Necturus maculosus louisianensis
  • Necturus maculosus maculosus
  • Necturus maculosus stictus

Джерела

  • Petranka, James W. (1998) Salamanders of the United States and Canada. Washington: Smithsonian Institution.
  • Grzimek, Bernhard Het leven de dieren deel V:Vissen (II) en amfibieën, Kindler Verlag AG, 1971, Pagina 390 ISBN 90 274 8625 5.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.