Андронаті Сергій Андрійович

Андрона́ті Сергі́й Андрі́йович (нар. 19 вересня 1940, Одеса) — український біоорганік, академік АН УРСР, голова Південного наукового центру, член Президії НАН України.

Андронаті Сергій Андрійович
Народився 19 вересня 1940(1940-09-19) (81 рік)
Одеса, Українська РСР, СРСР
Країна  Україна
Діяльність хімік
Alma mater Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Галузь біоорганічна хімія
Заклад Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Ступінь доктор хімічних наук
Науковий керівник Богатський Олексій Всеволодович
Відомий завдяки: голова Південного наукового центру, член Президії НАН України
Нагороди

Біографія

Народився 19 вересня 1940 року в Одесі. Навчався в Одеському державному університеті ім. І. І. Мечникова на хімічному факультеті. У 1964 р. з відзнакою його закінчив і продовжив навчання в аспірантурі. Після військової служби захистив кандидатську, а в 1976 р. — докторську дисертації. Паралельно з отриманням освіти працював старшим науковим співробітником, завідувачем відділу, заступником директора з наукової роботи, а з 1984 р. директором Фізико-хімічного інституту АН УРСР. З 1998 — завідувач кафедри фармацевтичної хімії Одеського державного університету і науковий керівник Хіміко-фармацевтичного навчально-науково-виробничого комплексу НАН і МОН України. Народний депутат СРСР (1989—1991). Член правління Українського хімічного товариства ім. Д. І. Менделєєва і Міжнародного товариства з гетероциклічної хімії, член Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки, наукових рад відділення хімії НАН України. Голова Координаційної ради відділення хімії НАН України з проблеми «Наукові основи створення лікарських препаратів».

Наукові дослідження

Учень академіка О. В. Богатського. Наукові інтереси охоплюють проблеми розробки методів синтезу, вивчення структури, конформацій, фізіологічної активності, механізмів дії біологічно активних сполук і пов'язані із створенням теоретичних основ спрямованого синтезу психофармакологічних, антигіпоксичних, серцево-судинних, антитромботичних, противірусних і інтерфероніндукуючих засобів.

У цій галузі він провів ґрунтовні дослідження зв'язку між структурою, стереохімією та властивостями (в тому числі і фармакологічними) гетероциклічних сполук, що мають психотропну дію. Як пише в своїй книжці Вчені України: 100 видатних імен Ігор Шаров, на основі кількісного вивчення зв'язку «структура-власності» в рядах цих сполук здійснено цілеспрямований синтез високоефективних і малотоксичних транквілізаторів, антигтигіпоксантів і актопротекторів з оригінальним спектром фармакологічних властивостей. На цій основі був створений і проваджений у практику перший вітчизняний транквілізатор, снодійний і протисудомний препарат феназепам і денний транквілізатор гідазепам. У галузі хімії імунотропних і противірусних засобів важливим досягненням Андронаті і керованих ним науковців є синтез низки ефективних низькомолекулярних стимуляторів неспецифічного імунітету організму, які є потенційно лікарськими засобами для лікування і профілактики онкологічних захворювань і особливо небезпечних вірусних інфекцій.

Нагороди

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.