Аномалія

Анома́лія (грец. ανωμαλια — ненормальність) — неправильність, відхилення від норми, від загальної закономірності.

1) Аномалія в педагогіці та психології — відхилення особи від нормального фізичного і розумового розвитку. Причини виникнення аномалій мало відомі. Опосередненими причинами аномалій можуть бути негативні впливи на організм окремих факторів зовнішнього середовища. У людини аномалії можуть виникати до народження (антенатальні аномалії) і після народження (постнатальні аномалії). Аномалії розвитку органу найчастіше є наслідком недорозвинення його зачатка. Наприклад, припинення розвитку двох парних зачатків губи до їх злиття призводить до її розщеплення (т. з. «заяча губа»). Постнатальні аномалії виникають на ґрунті різних захворювань. Так виникають порушення слуху, зору, мови та розумового розвитку. Аномальні діти — об'єкт спец. педагогіки (дефектології). Компенсаторний фонд головного мозку створює можливість заміни функції відсутнього органу функцією іншого. Так здійснюється формування мови і навчання глухонімих на основі зору, а сліпих і сліпо-глухих — на базі дотику. У зв'язку з компенсаторною здатністю головного мозку можлива широка педагогічна робота з аномальними. В Україні над проблемою А. працювали: А. В. Владимирський, І. О. Соколянський, Антон Хільченко, Р. Г. Краєвський, Л. А. Квінт, М. Н. Тарасевич та ін.

2) Аномалія магнетна — відхилення від нормального значення величин магнетного схилення, нахилення та ін. елементів земного магнетизму у будь-якому місці земної поверхні. Розрізняють аномалії магнітні регіональні (материкові) та аномалії магнітні локальні (місцеві). Перші охоплюють значні території земної поверхні, причини їх ще не встановлені. Локальні аномалії магнітні займають площі від кількох кв. метрів до десятків тисяч кв. кілометрів. Найвідоміші локальні аномалії магнітні — Курська магнетна аномалія, Кременчуцька та ін. Найінтенсивніші аномалії магнітні зв'язані з покладами залізних, марганцевих руд та порід, багатих на магнетит. Вивчення аномалій магнетних має велике значення для визначення геол. будови верхніх шарів землі, розшуків залізних руд та ін. корисних копалин.

3) Аномалія у квантовій теорії поля — явище порушення класичних симетрій у квантовій теорії поля.

4) Аномалії біогеохімічні (англ. Biogeochemical Anomalies, нім. biogeochemische Anomalien, рос. аномалии биогеохимические) – масові порушення розвитку, росту і функціонування живих організмів, що трапляються на певній території та спричинені недостатнім або надмірним вмістом у середовищі певних хімічних елементів.[1]

Аномалія (рос. аномалия, англ. anomaly, нім. Anomalie) — відхилення від норми або середнього значення якої-небудь величини в той чи інший бік (позитивна або негативна А.).

Аномалії часто є ознакою родовищ корисних копалин. Наприклад, Курська магнітна аномалія, геохімічна аномалія тощо.

Див. також

Примітки

  1. Аномалії біогеохімічні // Енциклопедія водного господарства, природокористування, природовідтворення, сталого розвитку / А. В. Яцик, В. Я. Шевчук - К. : Генеза, 2006. - С. 38. ISBN 966-504-471-0

Джерела

Посилання

  • Біогеохімічні аномалії // Словник-довідник з екології : навч.-метод. посіб. / уклад. О. Г. Лановенко, О. О. Остапішина. — Херсон : ПП Вишемирський В. С., 2013. — С. 17.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.