Апотецій
Апоте́цій (грец. αποτηκη — комора) — відкритий або вторинно закритий тип плодового тіла сумчастих грибів та лишайників.
Апотецій має звичайно блюдцеподібну форму, а спороносний шар (гіменій) розташований на його поверхні у вигляді широкого палісадного шару. Сумки гіменію мають зазвичай циліндричну форму і активно викидають спори. Існує безліч морфологічних типів апотеціїв, що мають назви, зазвичай співзвучні із представниками.
Апотіції формуються у багатьох видів лишайників (у меншості перитеції). Вони мають блюдцеподібну форму, хоча зустрічаються випуклі, кулеподібні. Найбільші апотеції мають розмір 1 см, але лишайників з такими апотеціями - небагато. У більшості діаметр не перевищує кількох міліметрів. Вони розкидані по поверхні листового талома, часто посередині або по краях лопатей. У кущових лишайників апотеції знаходяться у на кінцях гілочок чи сциф. Бувають сидячими чи на ніжках, що піднімають їх над таломом. Апотеції мають таке саме забарвлення як і талом або відрізняються від нього. По будові різняться на леканоринові, лецидеіноринові та біаторинові.
- Леканоринові мають таку саму будову як і талом, тобто у апотеціях присутні водорості. Такі апотеції мають такий самий колір як і талом.
- Лецидеінові складаються виключно з гіф гриба. Зазвичай мають тверду консистенцію та темне забарвлення.
- Біаторинові мають теж складаються виключно з гіф гриба, але віднізняються яскравим кольором та м'якою консистенцією.[1]
Примітки
- Горленко, М.В. (1978). Водоросли, лишайники и мохообразные СССР (російська). Москва: Мысль. с. 365. — С.74
Література
- Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
- Костіков І. Ю., Джаган В. В. та ін. Ботаніка. Водорості та гриби — К.: Арістей, 2006