Аптека-музей в Рашівці

Апте́ка-музе́й в Ра́шівці музей історії сільської аптеки розміщується в колишній аптеці, старовинному цегляному будинку в центрі села Рашівка Полтавської області. В музеї представлено більше, ніж сотня експонатів, які розповідають про історію розвитку аптекарської справи в селі від 1892 року.

Аптека-музей в Рашівці
Тип музей
Розташування  Україна, село Рашівка Полтавської області
Адреса вул. Кириченка, 1а
Засновано 1892

Історія

В Рашівці продажем ліків офіційно стали займатися з 1892 року. Першим завідувачем аптеки був військово-медичний чиновник н.ч. Евгеній Давидовичъ Зеленскій. На той час було три ступені фармацевтичних чиновників: аптекарський помічник, провізор і аптекар. З 1903 року в Рашівці аптекою завідував помічник провізора Минаше Неухов. Кельвассеръ. Сам же провізор Арій Евсеевичъ Плоцкій працював в м. Веприк. В наступні дореволюційні роки завідувачі аптекою змінювались кожні кілька років разом з лікарями. В 1904 році лікарем працював Григ. Григор. Глинскій, завідувачем аптеки - помічник провізора Григорій Позинъ. З 1906 року лікар - Мария Николаевна Лющина. Зав. аптекою - помічник провізора Аврамъ Казаковъ. З 1909-го лікар - Никол. Фед. Грабилиъ, який квартирував в Рашівці при лікарні. Зав. аптекою - помічник провізора Аврамъ Казаковъ. В 1915 - 1916 роках лікар - Никол. Фед. Грабилиъ, який також квартирував в Рашівці при лікарні. Зав. аптекою - аптекарський помічник Бор. Лейбов. Хаимбергъ.

Становлення воєнного комунізму та радянської влади загальмували розвиток медицини та вільної торгівлі в Рашівці в 1917-1920 рр, призвели до еміграції та примусового виселення, а то й навмисного знищення рашівчан. В 1920 році в Гадячі діяли спеціальні медичні загони, які об’їжджали села для надання медичної допомоги населенню. Також в цей час у Гадячі відкрито фабрику по виготовленню медичних та дезінфекційних препаратів. З утворенням Радянського Союзу почали діяти аптекоуправління. Рашівська аптека відносилася до відомства Полтавського аптекоуправління. Першим її завідувачем з жовтня 1925 року став Ф. М. Коваленко. Протягом десятиріччя по 1935 рік аптека розміщувалася в будинку по вул. Миру, де зараз функціонує кафе «ВладіАнна».

Під час німецької окупації Рашівки з 1941 по 1945 рік робота сільської аптеки не припинялася. Аптека діяла в одному з будинків нинішнього психоневрологічного будинку-інтернату (вул. Миру, 30). Безперебійну роботу аптеки підтримувала Левадна Марія Павлівна. Після війни з 1945 по 1948 рік аптекою у Рашівці завідував Ботвина Яків Андрійович. Крім сільської рашівської аптеки він також керував діяльністю 5-ти аптечних пунктів: в селах Харківці, Лисівка, Мала Обухівка, Млини, а також в Солдатовому та Круглому хуторах.

В післявоєнний період розбудови завідувачкою рашівської аптеки була Серафима Остапівна Яловенко, яка пропрацювала тут 33 роки - з 1948 по 1981 рік. І донині вона проживає в будинку, де колись знаходилася аптека - по вул. Миру, 40. За сумлінну роботу відзначена 19-ма подяками, серед яких 2 почесні грамоти та 1 медаль за зразкову працю. Під її керівництвом рашівська аптека першою в Гадяцькому районі виконувала план роботи.

У 1975 році аптека починає працювати в новому приміщенні – будинку колишньої сільської ради по вул. Кириченка, 1а, де знаходиться і по сьогоднішній день. З 1981 року по 2021 завідувачкою аптеки працювала Кобізька Людмила Іванівна.

В 2021 році через корупційний скандал ПОКП «Полтавафарм» зупинило роботу аптеки №19 в Рашівці.

Експозиція

У 2019 році на базі старовинної аптеки створено музей історії сільської аптеки. Експозиція музею нараховує 3 зали.

  • Торговий зал. Огляд музейної експозиції розпочинається з Торгового Залу. Стеля прикрашена ліпниною – круг для люстри, виконана в середині XIX століття. Тут можна придбати лікарські препарати.
  • Матеріальна кімната. Другий зал – це колишня матеріальна кімната, де зберігались запаси медикаментів. Тепер тут відтворено вигляд старовинної аптечної лабораторії - виставлено робочий стіл асистента, обладнання для миття та сушіння аптечного посуду, шафи для зберігання медикаментів тощо.
  • Кімната історії аптеки в Рашівці. У третій кімнаті виставлено автентичні шафи першої половини XX століття, гербовані штангласи, етикетки, сигнатури, аптечні ваги та ступки, старовинні шприци, пілюльна машина, обладнання для приготування відварів та витягів з трав тощо. На окремій стіні вивішено грамоти та подяки працівникам аптеки. Вітрина зі старовинними фото та зібранням аптечних журналів.

Світлини

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.