Арті Шоу

Арті Шоу (англ. Artie Shaw), справжнє ім'я Артур Джейкоб Аршавський (Arthur Jacob Arshawsky, 23 травня 1910 Нью-Йорк — 30 грудня 2004, Лос-Анджелес) — американський джазовий кларнетист, диригент, композитор і письменник, один з найбільших музикантів «ери свінгу».

Арті Шоу
Основна інформація
Дата народження 23 травня 1910(1910-05-23)[1][2][…]
Місце народження Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, США
Дата смерті 30 грудня 2004(2004-12-30)[3][1][…] (94 роки)
Місце смерті Таузанд-Оакс, Вентура, Каліфорнія, США
Поховання Valley Oaks Memorial Parkd
Роки активності з 1925
Громадянство США
Професії кіноактор, лідер гурту, композитор, диригент, кларнетист, джазмен, саксофоніст, аранжувальник, письменник
Освіта Hillhouse High Schoold
Жанри джаз
Псевдоніми Artie Shaw
Нагороди

зірка на голлівудській Алеї слави

artieshaw.com
 Файли у Вікісховищі

Біографія

Артур Аршавський народився в родині єврейських іммігрантів з Росії та Галичині (тоді Австро-угорська монархія). Його батько, виходець із Одеси Харольд Аршавський (1880?), Перебрався в Америку дитиною в 1888 році і працював фотографом; мати, Сара Страусс (1884-?), емігрувала до Америки з Самбора в 1899 році і працювала швачкою. Ріс і навчався музиці в Нью-Хейвені (штат Коннектикут), де в 1925 в якості саксофоніста потрапив в танцювальний оркестр Джонні Кавалларо. На наступний рік він почав грати на кларнеті, який незабаром став його основним інструментом. У 1926—1929 він працював в оркестрі Остіна Уайлі, для якого робив аранжування, потім грав на саксофоні у Ірвінга Ааронсона, в 1929 році в Чикаго брав участь в джем-сесіях з місцевими музикантами. В цей же час він знайомиться з музикою Клода Дебюссі та Ігоря Стравінського, що зробила великий вплив на розвиток його музичного світогляду.

У 1931—1934, вже під псевдонімом Арті Шоу, музикант виступає як вільний артист, а в 1936 для концерту в театрі «Імперіал» формує свій перший ансамбль. Його склад був незвичайний для джазу того часу — струнний квартет, ритм-секція і кларнет соло, проте це не завадило Шоу справити на публіку велике враження власним твором «Інтерлюдія in B». Надалі до колективу приєдналися два трубача, тромбоніст, саксофоніст і співак, але насторожене ставлення музичної громадськості до нестандартного складу і інструментування змусило Шоу розпустити її в березні 1937. Через місяць Шоу збирає новий оркестр, з яким незабаром записує свій перший хіт — композицію Коула Портера «Початок танцю» (Begin the Beguine) в аранжуванні Джеррі Грея. До Шоу приходить популярність, і багато хто починає говорити про нього як про конкурента Бенні Гудмена. Не прийнявши ролі ідола танцюючою молоді, Шоу в листопаді 1939 року тимчасово залишає сцену.

На початку 1940 Шоу працює в Голлівуді над музикою до фільмів, а також записує зі струнним оркестром композицію Frenesi. Її успіх підштовхнув Шоу на концертний тур в супроводі оркестру, доповненого струнними інструментами. Зі складу цього оркестру він створює «П'ятірку Гремерсі» (Gramercy Five) і записує ще кілька хітів: Summit Ridge Drive, Moonglow, Dancing In The Dark, Stardust, I Cover The Waterfront. Незважаючи на те, що ці композиції стала вельми популярними, Шоу скоро знову розпустив свої ансамбль і влаштувався в Нью-Йорку, де почав вивчати оркестровку і продовжив записуватися в студіях.

У січні 1942 Шоу покликаний у флот, де за дорученням командування організовує оркестр, яким керує протягом найближчого року. Незабаром музиканта демобілізують, і в 1944 році він створює новий біг-бенд, який багатьма істориками джазу вважається кращим з усіх, з якими він працював. Серед хітів цього періоду найбільш відомою стала композиція Little Jazz, записана з трубачем Роєм Елдріджем.

Шоу також відроджує «П'ятірку Гремерсі», а потім організовує ще два великих оркестри. Він активно виступав і записувався до 1954 року, після чого оголосив, що припиняє виступи. Лише в 1983 Шоу знову зібрав свій оркестр і зрідка диригував їм, але основним керівником цього колективу став кларнетист Дік Джонсон.

Шоу часто порівнювали з іншим видатним кларнетистом цього часу — Бенні Гудменом. Також, як і Гудмен, Шоу володів найвищим технічним майстерністю і гарним почуттям фразування, проте манера його виконання була більш спокійною. Як композитор Шоу відомий насамперед своїм Концертом для кларнета з оркестром (1940), який сам же й виконував з великим успіхом.

Особисте життя

Був одружений кілька разів, серед дружин були письменниця Кетлін Вінзор, акторки кіно Ава Гарднер і Лана Тернер.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.