Аскольдове хрещення

Аскольдове хрещення — перша спроба охрестити Русь, проведена київським князем Аскольдом у 860.
Християнізація русів розпочалася у 860-х роках і стала першим етапом процесу християнізації східних слов'ян, який тривав до XI століття. Незважаючи на його історичне та культурне значення, записи, що детально описують подію, важко отримати. В 980-х роках, за часів Володимира, функції державної релігії Київської Руси християнству були повернені.

Історичні джерела про першу християнізацію русів

Найбільш авторитетним джерелом про першу християнізацію русів є енциклічний лист Константинопольського патріарха Фотія (до початку 867 р.). Посилаючись на русько-візантійську війну 860 р., Фотій повідомляє східним патріархам та єпископам, що після звернення булгар до Христа в 863 р., руси настільки ревно наслідували цей приклад, що він вважав розумним послати на їх землю єпископа.

Візантійські історики приписували передбачувану перемогу під час набігу русів на Константинополь у 860 році Богородиці. Це переконання диктувало таку інтерпретацію: вражаючись чудесами, якими вони були свідками під стінами імператорської столиці та скорботні горем, яке спіткало їх, руси відправили послів до Фотія і попросили його послати єпископа до їхньої землі.

Аскольд, відповідно до переказу, записаного в Київському Початковому літописі, прийняв християнство під ім'ям Миколая.

Однак обмеженість в перейманні візантійського християнства Аскольдом, його нехтування специфікою слов'янського світобачення призвели до того, що у 882 році новгородський князь Олег, використавши язичницьку опозицію, захопив Київ.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.