Астара – Казі-Магомед

Астара – Казі-Магомед – трубопровід, що з’єднує газотранспортні системи Азербайджану та Ірану в прикаспійському регіоні.

У 1970-х роках розпочалось спорудження маршруту для поставок природного газу із Ірану в радянські республіки Закавказзя. Блакитне паливо подавалось з ГПЗ Бід-Боланд до прикордонної Астари по трубопроводу IGAT 1, після чого транспортувалось далі на північ до Казі-Магомеду, де потрапляло у газотранспортний коридор, що веде на захід Азербайджану та до Грузії і Вірменії.

Довжина газопроводу Астара – Казі-Магомед, введеного в експлуатацію у 1971 році, складає 297 км. Він виконаний в діаметрі труб 1200 мм[1] та первісно розраховувався на транспортування до 10 млрд.м3 на рік. Проте після 1979 року поставки іранського газу в СРСР припинились.

Лише в середині 2000-х по трубопроводу знов почалось транспортування блакитного палива. Внаслідок азербайджансько-вірменського конфлікута за Нагірний Карабах нахічеванський ексклав був відрізаний від газопостачання, яке раніше здійснювалось через Горіс. Для його відновлення Азербайджан уклав угоду з Іраном про свопові поставки, що передбачала транспортування 0,35 млрд.м3 на рік азербайджанського газу до Астари в обмін на аналогічний об’єм, спрямований в Нахічевань по газопроводу Іран – Джульфа. Для початку роботи схеми знадобився ремонт системи Казі-Магомед – Астара варітстю 18 млн. доларів США.[2]

А з 2010 року розпочались перші поставки азербайджанського блакитного палива в Іран понад зазначену обмінну схему.[1] Хоча Іран і входить до трійки країн за запасами природного газу, проте в умовах міжнародних санкцій певний час не міг забезпечити зростаюче енергоспоживання за рахунок власного виробництва. 

Примітки

  1. Газовая промышленность Азербайджана. www.cdu.ru. Архів оригіналу за 23 березня 2017. Процитовано 22 березня 2017.
  2. Studio, Sparkle Design. ИЗ ЖИЗНИ ГАЗОПРОВОДОВ: ЮЖНЫЙ КАВКАЗ ИДЕТ ОТ РОССИИ К ИРАНУ?[RUS] // Центр Разумкова. old.razumkov.org.ua. Архів оригіналу за 23 березня 2017. Процитовано 22 березня 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.