Атріальна порожнина
Атріальна (навколозяброва) порожнина — у покривників (Tunicata) та головохордових (Cephalochordata) порожнина, в якій розташовується глотка із зябровими щілинами. Утворюється шляхом зростання складок, розташованих на боках тіла, в задній частині залишається отвір атріопор (у покривників — вивідний сифон).
Атріальна порожнина важлива для живлення шляхом фільтрації, характерного для покривників та головохордових: ці тварини поглинають воду із дрібними поживинми часточками через рот, після чого вона поступає у глотку, де частинки їжі прилипають до слизу, що виділяється зябровими щілинами. Вловлена їжа транспортується у наступні відділи травної системи, а профільтрована вода виходить в атріальну порожнину, і через атріопор (або вивідний сифон) виділяється назовні. В атріальній порожнині також відбувається газообмін. У ланцетників сюди відкриваються протоки статевих залоз, таким чином, що гамети, перед тим як потрапити у навколишнє середовище, проходять через атріальну порожнину.
Джерела
- Campbell NA, Reece JB (2008). Biology (вид. 8th). Benjamin Cammings. ISBN 978-0321543257.
- Hickman CP Jr., Roberts LS, Larson A (2001). Integrated principles of zoology (вид. 11th). McGraw-Hill Higher Education. ISBN 0–07–290961–7.