Аусекліс

Аусекліс (латис. Auseklis) — втілення ранкової зірки в латиській міфології; цим же словом в поетичній мові латиші називають планету Венера. Графічно зображується у вигляді восьмикінечної зірки, промені якої згруповані попарно.

Аусекліс, розфарбований у кольори державного прапора Латвії (один із символів «Співочої революція»)

Міф

У латиських варіантах архаїчного балтійського міфу про «небесне весілля» сонце (Сауле) видає свою дочку за Аусекліс, всупереч волі громовержця Перкунаса, або місяць забирає наречену у Аусекліса, за що сонце розрубує місяць мечем (міф про убування місяця).

Аусекліс, сонце, місяць та зірки утворюють небесну сім'ю[1].

Національний символ

Аусекліс — один з символів латиської культури, часто зображуваний на національних нарядах: тканинах, хустках, покривалах і т. д.

Аусекліс також став символом національного руху «Атмода» (латис. Atmoda, буквально — Пробудження), що брав участь в Співочій революції (1987-1991).

Цікавий факт

Знаки, що є точною копією Аусеклісу, використані в офіційній символіці ряду національних республік, що входять до складу Російської Федерації: гербі та прапорі Чувашії (затверджені в 1992), гербі Карелії (1993), гербі та прапорі Удмуртії1994), гербі та прапорі Мордовії1995); гербі та прапорі Чебоксар, гербі та прапорі більшості районів Удмуртії. Також подібний знак зображений на гербі громади Паріккала у Фінляндії.

У удмуртів цей знак називається толезьо («місячний») або шудо кізілі («щаслива зірка»).

Див. також

  • Октаграмма

Примітки

  1. Аусеклис // Міфологічний словник/ Гл. ред. Е. М. Мелетинский. — М.:Советская энциклопедия, 1990. — 672 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.