Афанасій Метеорський

Афанасій Метеорський (13021383) — православний преподобний, у миру Андронік, засновник монастирів Метеори у Греції. Його пам'ять вшановується 20 квітня (3 травня).

Афанасій Метеорський

Афанасій та Іосаф Метеорські, Мегала Метеора, фреска
Народився 1302
Фтіотида, Центральна Греція, Греція
Помер 1380
Метеора, Meteora Municipalityd, Регіон Фессалія, Греція
Країна  Візантійська імперія
Національність греки
Діяльність Christian monk
Конфесія православ'я

Біографія

Святий Афанасій народився у м. Неа Патри, нині м. Іпаті, у знатній та заможній родині. Рано осиротів, виховувся дядьком. Здобув добру світську освіту. У 1319 році, коли йому виповнилось 17 років, Фтіотида була захоплена франками, юнак мав покинути рідні місця і попрямував у Салоніки.[1]

Бажаючи продовжити духовне зростання, Афанасій вирушає на Святу Гору. Він також відвідав Константинополь, де познайомився з подвижником Григорієм Синаїтом. Саме він згодом став духовним керівником Святого Афанасія та саме від нього Святий Афанасій отримав перші уроки ісихазма.[2]

З благословення Грирія Синаїта Афанасій залишає Константинополь та їде на Крит, а потім на Святу Гору Афон, де оселяється у скиті Івірону. Тут у віці 30 років він приймає чернецтво з ім'ям Антоній, а пізніше схиму — з ім'ям Афанасій. Проте це були роки, що передували османській навалі, і коли небезпека стала невідпоротною Афанасій зі старцем Григорієм Паламою вирушає до Фессалії та оселяється біля підніжжя Метеорських скель поблизу сучасного міста Каламбака. Проте через 10 років[3], Афанасій з кількома своїми учнями піднімається на найвищу скелю Платіс Літос (широке каміння) висотою 613 м та площею 3 гектари. Першою було побудовано церкву Богородиці, якій Афанасій і присвятив нову обитель. Згодом Соборний храм Преображення Господнього, що дав ім'я всьому монастирю. Головною метою Афанасія було створення добре організованого монастиря-кіновії за прикладом Афону. Він визначив правила та поведінку, яких мала дотримуватись уся братія.

Помер Святий Афанасій Метеорський 20 квітня 1383 р.[4] у віці сімдесяти восьми років, жодного разу не покидаючи монастиря. Його мощі зберігаються у Великому Метеорі поряд з мощами Іоасафа Метеорита (до чернецтва правитель Епіру Іоанн Уреш Палеолог), який також брав активну участь у розбудові обителі.

Примітки

  1. http://ypsillantis.com/ru/afanmeteor.html%5Bнедоступне+посилання+з+червня+2019%5D
  2. http://www.pravenc.ru/text/77008.html
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 25 грудня 2005. Процитовано 24 березня 2009.
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 24 березня 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.