Фессалія

Фесса́лія або Тесса́лія[1] (грец. Περιφέρεια Θεσσαλίας) історична область і периферія в середній частині Греції, на узбережжі Егейського Моря, столиця місто Лариса.

Фессалія
Тессалія

грец. Περιφέρεια Θεσσαλίας

Периферія:
Фессалія
Адм. центр Лариса
Країна Греція
Номи Кардиця
Лариса
Магнісія
Трикала
Населення
 - повне 760,71 тисяч осіб (2005)
 - густота 54 чоловіка/км²
Площа
 - повна 14 037 км²
Часовий пояс UTC+2 і UTC+3
Периферіарх Константінос Агорастос
Вебсайт www.thessalia.gov.gr
Код ISO 3166-2 GR14
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Фессалія

За адміністративним поділом 1997 року, включала номи: Лариса, Кардиця, Магнисія, Трикала. Площа — 14 037 км². Населення — 760 714 (2005).

Географія

Скелі Метеори

Територія Фессалії охоплює плодючу Фессалійську рівнину з пагорбами і низгір'ями (висота до 500 м). Ґрунти коричневі, бур-коричневі, бурі гірсько-лісові, гірські червоні.

На території Фессалії розташований дім богів гора Олімп. У західній частині Фессалії знаходиться унікальне природне утворення — 24 прямовисних скелі, на яких у 14 столітті візантійські ченці побудували монастирський комплекс Метеору.

Зима і літо тут яскраво виражені, літом часто йдуть рясні дощі, що сильно зволожують родючий ґрунт.

Історія

Як це показали археологічні розкопки поселень докерамічного неоліту в Аргиссі, Суфлі, Сескло й інших місцях, родючість землі у Фессалії сприяла переходові племен, що її населяли, до виробничого господарства вже в середині 7-го тисячоліття до н. е. У 6-4-му тисячолітті в епоху неоліту жителі Фессалії (що говорили на пеласгійській мові) займалися землеробством, скотарством, домашніми ремеслами. В епоху бронзи серед грецького населення Фессалії одержали перевагу ахейці. З початку 2-го тисячоліття у Фессалії виникли ранньокласові держави. У 8 столітті y Фессалії було багато слов'янських племен. Мелінгі і Анти були присутні по всій Греції. У 12 столітті у Фессалії оселилися фессали — одне з епірських племен, що підкорили місцеве населення. Завойовники склали клас землевласницької аристократії, що панувала над залежними хліборобами, що називалися пенестами. У 5 столітті у результаті боротьби демосу з аристократією в окремих містах Фессалії була встановлена тиранія. У 4 ст. при тирані Фер Ясоні була об'єднана уся Фессалія. У період 352344 територія Фессалії була завойована Македонією, після битви під Кіноскефалами (197) разом з іншою територією Греції потрапила під римський вплив, з 148 до н. е. входила до складу римської провінції Македонія. З 395 по 1396 Фессалія — у складі Візантії, з 1396 по 1881 належала Османській імперії, з 1881 — у складі Греції.

Економіка

Фессалія — сільсько-господарьский район Греції. Значне місце займає зернове господарство (пшениця, ячмінь, кукурудза, бобові); виробляють тютюн, бавовна, плантації маслин, виноградарство й інші галузі субтропічного плодівництва. Значне поголів'я великої рогатої худоби, овець і кіз. Рибальство. Видобуток мідної руди. Текстильна, харчова, тютюнова, цементна, метало- і деревообробна промисловість, сільсько-господарське машинобудування, судноремонт і дрібне суднобудування. Головний порт Волос. Найбільш великі міста Лариса і Трикала.

Виноградарство

Фессалія виноградницько-виноробницька область. Виноградарство тут відоме понад 3-х тисячоліть. Одна з легенд розповідає, що Геракл пив вина Фессалії. Основні сорти винограду:

Найвідоміші вина Фессалії Рапсані, Амбелакія (червоні)[2].

Див. також: Виноградарство в Греції

Див. також

Примітки

  1. Український правопис 2019, §123. Буквосполучення th у словах грецького походження
  2. Энциклопедия виноградарства / главный редактор А. И. Тимуш. Кишинев : Главная редакция Молдавской Советской Энциклопедии, 1986. (рос.)
  3. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.