Афера Бернарда Мейдоффа
Афера Берна́рда Ме́йдоффа — фінансова піраміда, організована Бернардом Мейдоффом. За попередніми оцінками спеціалістів є найбільшою в історії фінансовою аферою. Кількість потерпілих становить від одного до трьох мільйонів чоловік і кілька сотень фінансових організацій, на загальну суму близько $50 млрд.
Історія
Madoff Investment Securities вважався одним з найнадійніших і прибуткових інвестиційних фондів США: він приносив інвесторам стабільно високий прибуток — близько 12-13% річних. Серед його клієнтів були численні хедж-фонди, банки, благодійні організації, а також приватні особи, здебільшого знаменитості.
Всього у 2008 році в розпорядженні Madoff Investment Securities знаходилося 17 мільярдів доларів. Припливу нових клієнтів не заважали побоювання деяких експертів, які вказували на нульову волатильність фірми, але перевірки SEC і аудиторів не виявляли порушень у діяльності компанії. Фірма вважалася одним з провідних маркетмейкерів фондового ринку.
Викриття
10 грудня 2008 Мейдофф, як стверджують, сказав своїм синам, Ендрю і Марку, що його бізнес — «одна суцільна велика брехня» за схемою Понці. При цьому фонд Мейдоффа приносив своїм клієнтам прибуток на рівні 10—13 процентів річних і не обіцяв більше[1]. Сини передали цю інформацію владі. Наступного дня Федеральне бюро розслідувань арестувало Мейдоффа, ще через 5 днів його рахунки були заморожені.
29 червня 2009 року суддя окружного суда Манхеттена Денні Чін приговорив Бернарда Мейдоффа до 150 років позбавлення свободи за організацію найбільшої в історії фінансової піраміди, замаскованої під інвестиційний фонд[2].
Наслідки
В результаті руйнування фінансової піраміди постраждали великі і середні банки, фінансово-інвестиційні компанії, страхові і благодійні фонди США, Франції, Іспанії, Італії, Нідерландів, Швейцарії. Збитки найбільш відомих із них складають:
- Хедж-фонд «Fairfield Sentry Ltd» — 7,3 мільярдів доларів
- «Kingate Global Fund Ltd» — 2,8 млрд
- «Tremont Holdings Inc’s Rye Investment Management» — близько 3 млрд
- Банківська група «Banco Santander» (Іспанія) — 3,1 млрд
- Банк HSBC — 1 млрд
- «Royal Bank of Scotland» — 600 млн
- Банк «BNP Paribas» (Франція) — 460 млн
- Бостонський благодійний фонд «Robert I. Lappin Charitable Foundation» — банкрут
- Банк Південної Кореї — 63 млн.