Ахмед Ґерай

Ахмед Ґерай Топал (крим. طوپال أحمد كراى, суч. правопис. Topal Ahmed Geray; д/н 1519) — політичний та військовий діяч Кримського ханства. Прізвисько Топал перекладається як «Кульгавий».

Ахмед Ґерай
Народився невідомо
Помер 1519
біля Дніпра
Рід Ґераї
Батько Менґлі I Ґерай
Діти Ґеммет Ґерай, Юсуф Ґерай, Бучак Ґерай
Підданство Кримське ханство
Походження кримський татарин
Конфесія суніт
калга
1515 - 1519
Попередник Мехмед Ґерай
Наступник Бахадир Ґерай

Життєпис

Молоді роки

Син хана Менґлі I Ґерая. Про дату й місце народження відсутні відомості. Замолоду брав участь у походах батька. 1506 року в Бахчисараї брав участь разом з іншими мурзами в побитті московського посла Костянтина Заболоцького.

У 1512 році під орудою калги Мехмеда Ґерая разом зі братами Бурнашем і Мубареком здійснив похід на землі Великого князівства Московського. Вдалося сплюндрували околиці Одоєва та Бельова. При підході війська під командуванням боярина Данила Щені разом з братами відступив до Криму. 1514 року разом з калгою брав участь у поході на Курщину та Брянщину.

Калга

У квітні 1515 після смерті батька призначається старшим братом — ханом Мехмед I Ґераєм калгою. Невдовзі фактично втратив якійсь вплив на державні справи, оскільки хан більше прислухався до сина Бахадира та карачи-беків. Тому перебрався до свого юрат ав Ак-Чакумі, звідки став нападати на польські та литовські землі в Поділлі та Київщині відповідно. Встановив дипломатичні відносини з великим князем московським Василем ІІІ, в якого просив допомогти йому завоювати Київ, щоб звідти Ахмед Ґерай в свою чергу допоміг московському правителю захопив Вільно з Литвою. В 1516 великий князь московський Василь III обіцяв йому Касимовське ханство, якщо він переде під його зверхність.

В свою чергу його брат-хан зажадав, щоб Ахмед Ґерай залишив Ак-Чакум, відправив до нього заручники свого сина Юсуфа та замирився з Польським королівством. Проте Ахмед Ґерай відмовився і виїхав із Криму до Ак-Чакуму. Незабаром брати знову зустрілися і замирилися. Але через кілька місяців Ахмед Ґерай повернувся до Ак-Чакуму.

У січні 1519 року калга відправив до Стамбула як заручника свого старшого сина Ґеммета Ґерая з прохання в османського султана Селіма I військової допомоги у боротьбі проти Мехмеда I Ґерая. Натомість у березні того ж року проти Ахмеда виступило військо на чолі із його небожами Бахадиром та Алпою. Бахадир Ґерай став на Перекопі, закривши шлях до Криму. Алп Ґерай виступив проти Ахмед Ґерая, завдавши тому поразки, внаслідок чого Ахмед загинув. Його сини Юсуф і Бучак втекли до Стамбулу.

Джерела

  • Олекса Гайворонский. Повелители двух материков. — Т. 1. — К.—Бахчисарай, 2007. — С. 124—128. — ISBN 978-966-96917-1-2.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.