Ахтанізовський лиман

Ахтанізовський лиман розташовано в західній частині Таманського півострова (Темрюцький район). Найбільше прісне водоймище Краснодарського краю. Площа 94 км², найбільша глибина 1,6 м. Відноситься до Ахтанізовської групи лиманів Таманської системи Кубанських лиманів.

Ахтанізовський лиман
45°17′48″ пн. ш. 37°10′35″ сх. д.
Море Азовське море
Прибережні країни  Росія
Площа 94 км²
Середня глибина 1,6 м
Вливаються
 • Кубань
 • ідентифікатори і посилання
  код ДВР Росії 06020002115608100004389
  GeoNames 583809
  Ахтанізовський лиман
  Ахтанізовський лиман (Росія)

  З півдня Ахтаніз захищає Старотитарівська височина, порізана численними балками і ярами. На півночі здіймається гора Борисоглебська. На заході височіє Голубицький останець, схили якого прямовисною стіною підступають до лиману.

  Півтора сторіччя тому лиман був замкнутим солоним водоймищем (ахтаніз, точніше, актеніз — біле море), пов'язаним тільки з Азовським морем (Пересипським гирлом). Але в 1819 р. мешканці станиць Старотитаровської і Темрюцької, бажаючи опріснити лиман, з'єднали його з Кубанню. З того часу шоста частина річкового стоку поступає в Ахтанізовський лиман, що сприяє інтенсивному накопиченню на дні водоймища мула. Притока прісної води істотно змінила фауну лиману, перетворивши його на своєрідний інкубатор молоді осетрових риб, головним чином севрюги. Важливе значення придбав він і як промислове водоймище.

  Джерела

  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.