Балаклійський районний краєзнавчий музей

Балаклійський районний краєзнавчий музей — районний краєзнавчий музей у місті Балаклія, Харківської області, Україна, культурно-освітній заклад міста та району.

Балаклійський районний краєзнавчий музей

м. Балаклія, вул. Соборна, 97; пам'ятка архітектури XIX століття
49°27′06″ пн. ш. 36°50′06″ сх. д.
Тип краєзнавчий і пам'ятка архітектури
Країна  Україна
Адреса 64200 м. Балаклія, вул. Соборна, буд. 97
Засновано 1979
Фонд бл. 13 тис. одиниць
Директор Кулініч Тетяна Борисівна
Балаклійський районний краєзнавчий музей (Харківська область)

Загальні дані

Балаклійський районний краєзнавчий музей міститься у 2-поверховому історичному будинку за адресою:

вул. Соборна, буд. 97, м. Балаклія — 64200 (Харківська область, Україна)

https://www.facebook.com/BalMuzey

З історії музею

Початок музейної колекції покладено в 1962 році, коли в районному будинку культури відкрилася виставка, присвячена життєвому і творчому шляху відомої оперної співачки 30-40-х років XX ст., Народної артистки УРСР, О. А. Петрусенко, уродженки міста Балаклія.

Згодом, у 1979 році був створений музей на громадських засадах, якому в 1984 році було присвоєне звання «Народний». Через дев'ять років, у 1988 році, Балаклійському музею згідно з рішенням Ради Міністрів УРСР[1] та за наказом Харківського облуправління культури[2] був наданий статус державного причому як відділу Харківського історичного музею. З червня 2004 року Балаклійський краєзнавчий музей діяв як підрозділ відділу культури і туризму Балаклійської РДА і згідно з рішенням XV сесії Балаклійської райради XXIV скликання від 1.06.04. він був взятий на повне утримання відділу культури і туризму БРДА.

18 листопада 2009 року на LII сесії V скликання Балаклійської районної ради було прийняте рішення про створення Балаклійського районного краєзнавчого музею.

Будівля музею

Балаклійський районний краєзнавчий музей розміщується в найстарішій будівлі Балаклії, пам'ятці архітектури початку XIX ст. У 1817—1818 рр. ця будівля була збудована для полковника Ново-Серпухівського полку Степанова у стилістиці класицизму. В роки Першої світової війни (1914—1918 рр.) в будівлі розташовувався Солдатський комітет, до складу якого входив Г. К. Жуков, потім в ньому розміщувалось Перша українська школа (з 1922 р. до поч. 1960-х р.), Будинок піонерів (1965—1989 рр.), а з 1989 року — Балаклійський районний краєзнавчий музей. На північно-західному фасаді розташована меморіальна дошка присвячена О. А. Петрусенко.

Стара і сумна, а може, й романтична легенда пов'язана з цим будинком. Вона розповідає про те, що у полковника Ново-Сепухівського полку Степанова, для якого і був збудований у 1817—1818 рр. цей будинок, була красуня донька. Вона, закохавшись у бідного солдата, вирішила пов'язати з ним своє життя. Але батько був проти і прийняв жорстоке рішення — навіки розлучити закоханих. Він замурував доньку у стінах будинку. З того часу, коли наступає ніч, у будинку, нібито, звучить чарівна мелодія і лунає сумний дівочий спів…

Фонди, експозиція, діяльність

«Етнографія рідного краю»

Фонди Балаклійського районного краєзнавчого музею налічують близько 13 тис. музейних предметів основного та науково-допоміжного фонду. В музеї працює три експозиції: «Етнографія рідного краю», «О. Петрусенко — видатна українська співачка», «Стала слава козацькая славою Вкраїни» та постійно діючі міні-виставки «Історія однієї розкопки» (археологічні знахідки салтівської культури з могильника біля с. Нова Гусарівка Балаклійського району), «У калейдоскопі часу» (предмети побуту 50-х років XX ст.)

«О. Петрусенко — видатна українська співачка»

Експозиція «Етнографія рідного краю» відкрита у 1993 році і розміщена в двох кімнатах. В першій з них представлені макети карт про заснування Балаклії і заселення краю, предмети козацької доби. Крім того, ця частина експозиції дає уявлення про жителів слободи Балаклія сер. XVII — поч. XX ст., їхній побут, одяг, промисли, звичаї, вірування, обряди. Друга частина експозиції розповідає про бурхливий початок XX ст., зародження медицини і освіти на Балаклійщині, знайомить з предметами побуту заможних балаклійців. В експозиції «Етнографія рідного краю» також представлені матеріали про відомого українського письменника і громадського діяча Г. П. Данилевського та його твори.

«Стала слава козацькая славою Вкраїни»

Експозиція «О. Петрусенко — видатна українська співачка»– одна з перших експозицій музею і була відкрита у 1991 р. Вона присвячена життю і творчості відомої оперної співачки 30-40-х років XX ст., яка в 1900 році народилася в м. Балаклія. В музеї експонуються рояль, портрети співачки, її скульптурні зображення, особисті речі, безліч фотографій. Великий інтерес викликають афіші про спектаклі та концерти з участю Народної артистки УРСР, кавалера ордена «Знак Пошани» О. А. Петрусенко, її сценічні костюми. Крім того, ряд матеріалів розповідає про проведення в м. Балаклії меморіалів присвячених, пам'яті видатної співачки.

Експозиція «Стала слава козацькая славою Вкраїни» була відкрита у 2018 році напередодні святкування Покрови Пресвятої Богородиці, дня українського козацтва, дня Захисника України. Експозиція висвітлює військові події які відбувалися на території Балаклійського району починаючи з другої половини XVII ст. і до сьогоднішніх (2018 р.) подій на сході України.

Щорічно у виставковій залі музею та за його межами працівники музею відкривають 20-25 виставок, на яких експонуються предмети з фондів музею, роботи місцевих фотомайстрів, художників, майстрів декоративно-прикладного мистецтва, роботи учнів художніх відділень музичних шкіл Балаклійського району, поробки гуртківців будинків дитячої та юнацької творчості, що діють на території району. В рамках співробітництва з музеями Харківської області Балаклійський краєзнавчий музей експонує виставки різних музеїв, а також пересувні виставки Українського національного інституту пам'яті.

Директори музею

  • Дикань Анатолій Олександрович — директор з 1988 р. по 1991 р.
  • Огороднікова Алла Михайлівна — з 1991—1994 рр.,
  • Пересічанська Валентина Іванівна — з серпня 1994 р. по грудень 2003 р.
  • Скляр Олександра Богданівна — з грудня 2003 р. по жовтень 2007 р.
  • Одерій Тетяна Миколаївна — з жовтня 2007 р. по вересень 2016 р.
  • Карташова Калерія Іванівна — з 30 листопада 2016 р. по жовтень
  • Кулініч Тетяна Борисівна — з грудня 2017 р.

Галерея

Виставковий зал
Міні-виставка
«Історія однієї розкопки»
Експозиція
«Етнографія рідного краю»

Виноски

  1. лист від 11.06.88 р. № 5705/26/
  2.  541 від 9.09.88 р.

Джерела та література

  • Балаклійський краєзнавчий музей // Харків і Харківська область: путівник / ред. і упоряд. А. О. Сайпанова. — Х., 2007. — С. 90-91
  • Пересічанська В. І. Балаклійський краєзнавчий музей // Енциклопедія сучасної України : у 30 т. / ред. кол. : І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ, Коорд. бюро Енцикл. Сучас. України НАН України. К. : Поліграфкнига, 2003. — Т. 2 : Б — Біо. — С. 131. — ISBN 966-02-2681-0.
  • Пересічанська В. І. Тут зберігається історія / В. І. Пересічанська // Вісті Балаклійщини. — 2001. — 24 березня

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.