Балаклійський районний краєзнавчий музей
Балаклійський районний краєзнавчий музей — районний краєзнавчий музей у місті Балаклія, Харківської області, Україна, культурно-освітній заклад міста та району.
Балаклійський районний краєзнавчий музей | |
---|---|
м. Балаклія, вул. Соборна, 97; пам'ятка архітектури XIX століття | |
49°27′06″ пн. ш. 36°50′06″ сх. д. | |
Тип | краєзнавчий і пам'ятка архітектури |
Країна | Україна |
Адреса | 64200 м. Балаклія, вул. Соборна, буд. 97 |
Засновано | 1979 |
Фонд | бл. 13 тис. одиниць |
Директор | Кулініч Тетяна Борисівна |
Балаклійський районний краєзнавчий музей (Харківська область) | |
Загальні дані
Балаклійський районний краєзнавчий музей міститься у 2-поверховому історичному будинку за адресою:
- вул. Соборна, буд. 97, м. Балаклія — 64200 (Харківська область, Україна)
З історії музею
Початок музейної колекції покладено в 1962 році, коли в районному будинку культури відкрилася виставка, присвячена життєвому і творчому шляху відомої оперної співачки 30-40-х років XX ст., Народної артистки УРСР, О. А. Петрусенко, уродженки міста Балаклія.
Згодом, у 1979 році був створений музей на громадських засадах, якому в 1984 році було присвоєне звання «Народний». Через дев'ять років, у 1988 році, Балаклійському музею згідно з рішенням Ради Міністрів УРСР[1] та за наказом Харківського облуправління культури[2] був наданий статус державного причому як відділу Харківського історичного музею. З червня 2004 року Балаклійський краєзнавчий музей діяв як підрозділ відділу культури і туризму Балаклійської РДА і згідно з рішенням XV сесії Балаклійської райради XXIV скликання від 1.06.04. він був взятий на повне утримання відділу культури і туризму БРДА.
18 листопада 2009 року на LII сесії V скликання Балаклійської районної ради було прийняте рішення про створення Балаклійського районного краєзнавчого музею.
Будівля музею
Балаклійський районний краєзнавчий музей розміщується в найстарішій будівлі Балаклії, пам'ятці архітектури початку XIX ст. У 1817—1818 рр. ця будівля була збудована для полковника Ново-Серпухівського полку Степанова у стилістиці класицизму. В роки Першої світової війни (1914—1918 рр.) в будівлі розташовувався Солдатський комітет, до складу якого входив Г. К. Жуков, потім в ньому розміщувалось Перша українська школа (з 1922 р. до поч. 1960-х р.), Будинок піонерів (1965—1989 рр.), а з 1989 року — Балаклійський районний краєзнавчий музей. На північно-західному фасаді розташована меморіальна дошка присвячена О. А. Петрусенко.
Стара і сумна, а може, й романтична легенда пов'язана з цим будинком. Вона розповідає про те, що у полковника Ново-Сепухівського полку Степанова, для якого і був збудований у 1817—1818 рр. цей будинок, була красуня донька. Вона, закохавшись у бідного солдата, вирішила пов'язати з ним своє життя. Але батько був проти і прийняв жорстоке рішення — навіки розлучити закоханих. Він замурував доньку у стінах будинку. З того часу, коли наступає ніч, у будинку, нібито, звучить чарівна мелодія і лунає сумний дівочий спів…
Фонди, експозиція, діяльність
Фонди Балаклійського районного краєзнавчого музею налічують близько 13 тис. музейних предметів основного та науково-допоміжного фонду. В музеї працює три експозиції: «Етнографія рідного краю», «О. Петрусенко — видатна українська співачка», «Стала слава козацькая славою Вкраїни» та постійно діючі міні-виставки «Історія однієї розкопки» (археологічні знахідки салтівської культури з могильника біля с. Нова Гусарівка Балаклійського району), «У калейдоскопі часу» (предмети побуту 50-х років XX ст.)
Експозиція «Етнографія рідного краю» відкрита у 1993 році і розміщена в двох кімнатах. В першій з них представлені макети карт про заснування Балаклії і заселення краю, предмети козацької доби. Крім того, ця частина експозиції дає уявлення про жителів слободи Балаклія сер. XVII — поч. XX ст., їхній побут, одяг, промисли, звичаї, вірування, обряди. Друга частина експозиції розповідає про бурхливий початок XX ст., зародження медицини і освіти на Балаклійщині, знайомить з предметами побуту заможних балаклійців. В експозиції «Етнографія рідного краю» також представлені матеріали про відомого українського письменника і громадського діяча Г. П. Данилевського та його твори.
Експозиція «О. Петрусенко — видатна українська співачка»– одна з перших експозицій музею і була відкрита у 1991 р. Вона присвячена життю і творчості відомої оперної співачки 30-40-х років XX ст., яка в 1900 році народилася в м. Балаклія. В музеї експонуються рояль, портрети співачки, її скульптурні зображення, особисті речі, безліч фотографій. Великий інтерес викликають афіші про спектаклі та концерти з участю Народної артистки УРСР, кавалера ордена «Знак Пошани» О. А. Петрусенко, її сценічні костюми. Крім того, ряд матеріалів розповідає про проведення в м. Балаклії меморіалів присвячених, пам'яті видатної співачки.
Експозиція «Стала слава козацькая славою Вкраїни» була відкрита у 2018 році напередодні святкування Покрови Пресвятої Богородиці, дня українського козацтва, дня Захисника України. Експозиція висвітлює військові події які відбувалися на території Балаклійського району починаючи з другої половини XVII ст. і до сьогоднішніх (2018 р.) подій на сході України.
Щорічно у виставковій залі музею та за його межами працівники музею відкривають 20-25 виставок, на яких експонуються предмети з фондів музею, роботи місцевих фотомайстрів, художників, майстрів декоративно-прикладного мистецтва, роботи учнів художніх відділень музичних шкіл Балаклійського району, поробки гуртківців будинків дитячої та юнацької творчості, що діють на території району. В рамках співробітництва з музеями Харківської області Балаклійський краєзнавчий музей експонує виставки різних музеїв, а також пересувні виставки Українського національного інституту пам'яті.
Директори музею
- Дикань Анатолій Олександрович — директор з 1988 р. по 1991 р.
- Огороднікова Алла Михайлівна — з 1991—1994 рр.,
- Пересічанська Валентина Іванівна — з серпня 1994 р. по грудень 2003 р.
- Скляр Олександра Богданівна — з грудня 2003 р. по жовтень 2007 р.
- Одерій Тетяна Миколаївна — з жовтня 2007 р. по вересень 2016 р.
- Карташова Калерія Іванівна — з 30 листопада 2016 р. по жовтень
- Кулініч Тетяна Борисівна — з грудня 2017 р.
Галерея
Виставковий зал |
Міні-виставка «Історія однієї розкопки» |
Експозиція «Етнографія рідного краю» |
Виноски
- лист від 11.06.88 р. № 5705/26/
- № 541 від 9.09.88 р.
Джерела та література
- Балаклійський краєзнавчий музей // Харків і Харківська область: путівник / ред. і упоряд. А. О. Сайпанова. — Х., 2007. — С. 90-91
- Пересічанська В. І. Балаклійський краєзнавчий музей // Енциклопедія сучасної України : у 30 т. / ред. кол. : І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ, Коорд. бюро Енцикл. Сучас. України НАН України. — К. : Поліграфкнига, 2003. — Т. 2 : Б — Біо. — С. 131. — ISBN 966-02-2681-0.
- Пересічанська В. І. Тут зберігається історія / В. І. Пересічанська // Вісті Балаклійщини. — 2001. — 24 березня