Барда Фока Старший

Барда Фока Старший (*Βάρδας Φωκᾶς бл. 878 — бл. 968) — військовий та державний діяч Візантійської імперії.

Барда Фока Старший
грец. Βάρδας Φωκᾶς
Народився бл. 878
Каппадокія
Помер бл. 968
Константинополь
Країна  Візантійська імперія
Національність вірменин
Діяльність кондотьєр
Учасник Battle of Achelousd, Арабо-візантійські війни і Похід на Царгород
Посада доместик схол
Термін 945—954 роки
Попередник Пантерій
Наступник Никифор Фока
Конфесія православ'я
Рід Фоки
Батько Никифор Фока Старший
Брати, сестри Лев Фока Старший
Діти 3 сина та 3 доньки

Життєпис

Походив з знатного роду Фок. Син військовика Никифора Фоки Старшого. Традиційно став військовиком. У 917 році разом з братом Левом брав участь у битві при Ахелоєм, де візантійці зазнали нищівної поразки від болгарського війська. У 919 році після придушення повстання Льва Фоки проти імператора Романа I рід Фок було майже на 20 років відсторонено від вищих цивільних та військових посад.

У 941 році призначено стратегіом ферми Арменіакон. Того ж року брав участь у обороні узбережжя Віфінії від нападу русів на чолі з князем Київським Ігорем, стримуючи ворогів до підходу основних військ на чолі з Іоанном Куркуасом, що змусили русів відступити.

У 944 році сприяв імператору Костянтину VII позбутися влади Романа I Лакапіна та його синів. 945 році на дяку призначено доместиком схол Сходу. На цій посаді боровся з Хамданідами, зумівши зупинити мусульманський наступ, але не відвоював значних територій. 953 року на чолі 50 тис. війська, що складалося з греків, вірмен, печенігів, русичів, болгар, сербів, хозар, грузин, у битві з Сайф ад-Діном зазнав поразки та поранення, яке змусило Барду Фоку 954 року скласти повноваження доместика схол. Цю посаду обійняв його син Никифор.

У 963 році після сходження сина Никифора на імператорський трон Барда Фока отримав титул цезаря. Усіляко допомагав синові в керуванні. Помер близько 968 року.

Родина

Дружина — донька аристократа Євдокима Малеїна.

Діти:

  • Никифор (д/н—970), візантійський імператор
  • Костянтин, стратег Селевкії
  • Лев
  • донька, дружина стратега (ім'я невідоме) з роду Діогенів
  • донька, дружина (ім'я невідоме) Куркуаса. Це подружжя було батьками майбутнього імператора Іоанна I Цимісхія.
  • донька, дружина Феодула Парсакунтена

Джерела

  • Norwich, John Julius. Byzantium: The Apogee. (New York: Alfred A Knopf, 1992)
  • Christian Settipani, Continuité des élites à Byzance durant les siècles obscurs. Les Princes caucasiens et l'Empire du VIe au IXe siècle, 2006 [détail des éditions].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.