Бастіонна система

Бастіонна система (лат. Fortalitia stellaris) — різновид європейських фортифікаційних споруд XVI XVIII століття, що мали бастіонну систему укріплень. Стала заміною середньовічному європейському замку. Виникла внаслідок домінування вогнепальної зброї та артилерії у війнах раннього нового і нового часу. Вперше була споруджена в XVI столітті, в Італії, через що отримала назву «італійська фортеця» (італ. trace italienne). Втратила бойове значення з розвитком вогнепальної зброї та артилерії у XIX столітті. Інша назва фортеця-зірка.

Елементи бастіонної системи
Палмановська фортеця, Італія (XVII ст., Венеціанська республіка)
Буртанжська фортеця, Нідерланди (XVIII ст.)

Конструкція

Будова фортеці бастіонного типу.
Схема (Schema): 1 фланк, 2 куртина, 3 горжа, 4 фас, 5 — бастіонний фронт, 6 — суміжний бастіон.
Поперечний розріз (Querschnitt): 7 гласис, 8 прикритий шлях, 9 контрескарп, 10 — дно рову, 11 кюнет, 12 ескарп, 13 берма, 14 — зовнішня стінка валу, 15 бруствер, 16 банкет, 17 валганг, 18 — внутрішня стінка валу.
План (Festungsplan): 19 гласис, 20 теналь, 21 люнет, 22 горнверк, 23 — рів, 24 — бастіон з вигнутими фланками, 25 равелін, 26 бастіон, 27 — подвійна теналь, 28 плацдарм, 29 — прикритий шлях, 30 контргард, 31 — куртина, 32 — теналь, 33 — подвійна теналь («тіара»), 34 кронверк, 35 цитадель, 36 — кам'яне облицювання

Бастіонна фортеця складається з окремих елементів, що називаються верками (від нім. Werk — «споруда»). Верки поділяють на головні (головний вал, що утворює бастіони і куртини) і допоміжні (зовнішні і внутрішні)[1]. Основою бастіонної системи є бастіони, фланки яких сполучуються між собою куртинами. Кожна куртина з фланком і фасом обох прилеглих бастіонів утворює бастіонний фронт. У товщі валу часто влаштовувалися каземати з амбразурами — для розміщення частини гармат. Бастіони і куртини посилювалися допоміжними укріпленнями: зовнішніми і внутрішніми. До зовнішніх укріплень належали равеліни, контргарди, кувр-фаси, фосебреї, теналі, горнверки і кронверки, до внутрішніх кавальєри, ретраншементи і цитаделі. Сполучення зовнішніх укріплень з внутрішнім простором фортеці здійснювалося або відкритими шляхами (прокладеними на поверхні землі), або підземними потернами. Попереду верків викопували рів з ескарпом і контрескарпом, за яким насипали гласис, відділений бруствером від прикритого шляху з плацдармами. Сухий рів мав на дні кюнет, а для обстрілу його простору надалі стали застосовувати капоніри і кофри. Також ззовні бастіонної фортеці могли влаштовуватися такі польові укріплення, як редути, редани, флеші і люнети. Для розміщення стрільців з внутрішнього боку валів влаштовувалися банкети, для встановлення гармат (що стріляли через бруствер) барбети.

Приклади

Литва

Куба

Росія

Україна

Примітки

  1. Верки // Военная энциклопедия : [в 18 т.] : [рос.] / под ред. В. Ф. Новицкого [и др.]. СПб. ; [М.] : Тип. т-ва И. В. Сытина, 1911—1915. (рос.)

Джерела

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Бастіонна система

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.