Баумейстер Андрій Олегович

Андрій Олегович Баумейстер
Народився 1 лютого 1970(1970-02-01) (52 роки)
Черкаси, Українська РСР, СРСР
Країна  Україна
Національність українець
Діяльність перекладач, філософ, викладач університету
Alma mater Філософський факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка (1997)
Заклад КНУ імені Тараса Шевченка
Ступінь доктор філософських наук

Андрій Олегович Баумейстер (нар. 1 лютого 1970, м. Черкаси) доктор філософських наук, професор[1] кафедри теоретичної і практичної філософії Київського національного університету імені Тараса Шевченка[2], сучасний український філософ та публічний інтелектуал[3], представник публічного повороту у філософії. Спеціаліст з античної та середньовічної філософії, онтології, метафізики, філософії права та філософської текстології. Перекладач філософських текстів із латини, давньогрецької, німецької та французької українською мовою.

У 2011 році монографія «Філософія права» була відзначена премією імені М. Л. Злотіної «За кращу філософську монографію останнього десятиріччя» від Інституту філософії імені Г. Сковороди та Українського філософського фонду. У рамках Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» монографії «Біля джерел мислення і буття» і «Фома Аквінський: вступ до мислення» були визнанні кращими книгами 2012 року в номінації «Софія». Є науковим редактором рубрики «Онтологія» в українській версії «Європейського словника філософії» (під керівництвом Барбари Кассен і Костянтина Сігова).

Біографія

Народився 1 лютого 1970 у місті Черкаси. Батько — художник Олег Вікторович Баумейстер — помер, коли сину було 13 років. За словами Андрія Баумейстера, він ріс у творчій атмосфері. Пішов навчатися живопису до Києва після смерті батька, до вступних іспитів його готували батькові друзі-художники.[4]

У 19831988 роках навчався на відділенні живопису Республіканської художньої середньої школи імені Тараса Шевченка, де у нього вперше виник інтерес до філософії. До 1992 року працював художником-оформлювачем і займався філософською самоосвітою. Вступив на філософський факультет з четвертого разу.

У 19921997 роках навчався на філософському факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка, після чого вступив до аспірантури.

У 1998 році стажувався в Інституті філософії та університеті Людвіга Максіміліана в Мюнхені під керівником професора Ганса Маєра.

У травні 2001 року захистив кандидатську дисертацію на тему «Першопринцип і буття в метафізиці (на матеріалі метафізики томізму)» під керівництвом професора Анатолія Лоя.

З 1998 року викладав метафізику та історію філософії у Київському інституті Фоми Аквінського. З 2001 року — класичну німецьку філософію у Києво-Могилянській академії.

З 2002 року також викладає різні філософські дисципліни у КНУ імені Т. Шевченка, зокрема: практична філософія, філософські категорії, прагматизм у сучасній філософії, філософія права, філософська текстологія[2].

У 2015 році захистив докторську дисертацію на тему «Буття і благо: онтологічні підстави практичної нормативності».

Є активним членом Спілки дослідників модерної філософії (Паскалівського товариства) і Кантівського товариства в Україні. Брав участь у багатьох міжнародних конференціях, організованих цими науковими товариствами. Активно співпрацює з Центром Європейських гуманітарних досліджень (Києво-Могилянська академія). Є автором численних публікацій з метафізики, практичної філософії та історії філософії у фахових наукових журналах, а також низки монографій і перекладів.

З 2016 року став активно виступати і читати публічні лекції з метою популяризації філософії. Заснував канал на Youtube[3], де має понад 100 000 підписників, а також філософський блог.[5] Активно співпрацює як лектор із різними київськими приватними і суспільними освітніми проєктами, як-от Культурний проєкт[6], Art of Mind, Plato's Cave, Otium.academy[7], Cowo.guru[8] тощо.

Філософські погляди

Сфера наукових інтересів Андрія Баумейстера: метафізика, онтологія, практична філософія, філософія права, філософія платонізму, середньовічна і сучасна схоластика.

Працював також над академічним виданням збірки філософських творів Декарта, перекладами Фоми Аквінського та українською версією Європейського словника філософій.

За філософськими поглядами неотоміст. Вважає, що криза сучасної філософії і культури взагалі обумовлена відривом від теологічного й онтологічного фундаменту. Незакоріненість сучасної думки в онтології перетворює різноманітні філософські пошуки на інтелектуальну гру, де завданням філософа постає не служіння істині, а невпинне продукування оригінальних і кожен раз нових мисленнєвих конструктів[9].

Останніми роками працює над темами свідомості, мислення, філософією науки та актуальними підходами до сучасної філософської освіти.

Погоджується з класифікацією себе як ідеаліста, християнського консерватора і теїста[10].

Праці

Книги

  • Баумейстер А. Філософія права. — К.: ВПЦ «Київський університет», 2011. — 311 с.
  • Баумейстер А. Біля джерел мислення і буття. — К.: Дух і літера, 2012. — 480 с.
  • Баумейстер А. Фома Аквінський: вступ до мислення. Бог, буття і пізнання. — К.: Дух і літера, 2012. — 408 с.
  • Баумейстер А. Буття і благо. — Вінниця: 2014. — 418 с.
  • Баумейстер А. Вступ до філософських студій, або інтелектуальні подорожі до країни Філософії. — Київ: Мала академія наук України, 2017. — 238 с.

Відеозаписи лекцій

Переклади

  • Декарт, Рене. Медитації / переклад з латини і французької // «Медитації» Декарта у світлі сучасних тлумачень. — Київ: Дух і літера, 2014. — 314 с.

Див. також

Посилання

Примітки

  1. Філософский факультет - Кафедра теоретичної і практичної філософії. philosophy.univ.kiev.ua. Процитовано 5 жовтня 2019.
  2. Философский факультет - Баумейстер Андрій Олегович. www.philosophy.univ.kiev.ua. Процитовано 21 квітня 2019.
  3. Andrii Baumeister. YouTube (укр.). Процитовано 21 квітня 2019.
  4. Чому люди вірять в Бога? Філософська розмова з архієпископом Федором.
  5. andriibaumeister.com | Персональный философский сайт Андрея Баумейстера (ru-RU). Процитовано 21 квітня 2019.
  6. Андрій Баумейстер – Культурний Проект. culturalproject.org. Архів оригіналу за 21 квітня 2019. Процитовано 21 квітня 2019.
  7. Андрей Баумейстер. otium.academy. Процитовано 21 квітня 2019.
  8. Експерти та партнерство. Cowo.guru (укр.). 3 липня 2018. Архів оригіналу за 9 листопада 2018. Процитовано 21 квітня 2019.
  9. Кафедра філософії ВНТУ. Центр "Renatus". Наукова бібліотека. fgn.vntu.edu.ua. Процитовано 21 квітня 2019.
  10. Как спасти душу – Андрей Баумейстер – krym. YouTube.com.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.