Бахметєва Софія Петрівна
Бахметєва Софія Петрівна | |
---|---|
Народилася |
1848 Смольково (Лямбірський район), Саранський повіт, Пензенська губернія, Російська імперія |
Померла |
1910 Зеленогорськ, Виборзька губернія, Російська імперія |
Рід | Q4079843? |
Мати | Бахметєва Софія Андріївна |
У шлюбі з | Mikhail Khitrovod |
Софія Петрівна Бахметєва, у шлюбі Хитрово (нар. 1848, село Смольково, Пензенська губернія — пом. 1910, Теріоки, Виборзька губернія) — прийомна донька графа Олексія Толстого, дружина дипломата і поета Михайла Хитрово, власниця петербурзького салону. Кохана і муза мислителя Володимира Соловйова.
Походження та дитинство
У її матері, Софії Андріївни Бахметєвої, був роман з князем Григорієм Миколайовичем Вяземським, що закінчився вагітністю. Князь відмовився одружитися і був викликаний на дуель. Внаслідок дуелі, що відбулася в 1847 році в Петровському-Розумовському, брат Софії, Юрій загинув[1]. 29 лютого 1848 році, поза шлюбом, з'явилася на світ Софія[2], яку, щоб уникнути скандалу, оформили як племінницю, — доньку брата Петра.
Софія провела свої дитячі роки в селі Смольково, в маєтку дядька, Петра Андрійовича Бахметєва. У 1857 році, внаслідок продажу маєтку, переїхала з матір'ю до Санкт-Петербурга. У 1860-ті роки вона була активною учасницею літературних салонів, світських заходів. За монгольські риси обличчя в суспільстві Софію Петрівну називали Туранською Євою і Степовою Мадонною. За відгуками сучасника, вона була дуже цікавою особистістю[3]:
Щось загадкове, щось невисловлене читалося охоче, але ніколи не дочитувати в її розумних рисах. Вона не розкривалася цілком ніколи, як не робить цього квітка лотоса при сонячному світлі. Втім, сфінкс сидить в будь-якій жінці, поки вона не одружиться. |
Шлюб з Хитрово
У 1863 році мати Бахметєвої оформила шлюб з Олексієм Толстим і намагалася знайти вигідну партію для своєї дочки. У 1868 році чоловіком Софії Петрівни став її двоюрідний брат[4], Михайло Олександрович Хитрово, дипломат і поет. Після весілля вона жила з чоловіком в Константинополі, але перед самою російсько-турецькою війною 1877—1878 років повернулася до Петербурга.
Розлучившись фактично з чоловіком, оселилася в будинку матері. Обидві вони серед петербурзького вищого світу були «великі мисливиці до філософії, багато читали і навіть ходили для цього до Публічної бібліотеки»[5]. Підтримувала знайомство з багатьма діячами літератури і мистецтва — А. Фетом[6], В. Соловйовим, М. Страховим, Е. Ухтомським та іншими.
Відносини з Соловйовим
У 1877 році Софія Петрівна познайомилася з 24-річним Володимиром Сергійовичем Соловйовим, відомим релігійним філософом, поетом, публіцистом. Своє кохання до неї Соловйов проніс через все життя. Деякий час Софія Петрівна вважалася його нареченою. Але їх шлюб так і не відбувся. Вони розлучалися і знову сходилися. В 1896 році, після смерті М. А. Хитрово, Соловйов знову зробив пропозицію Софії Петрівні, але вона відмовила, бо вже готувалася стати бабусею.
Особисте життя
Софія Петрівна активно займалася благодійною діяльністю. Володіла маєтком Нікольське-Урюпіно під Звенигородом і 1030 десятин землі в Шліссельбурзькому повіті. Померла 22 вересня 1910 року в Теріокі.
В шлюбі народила дітей:
- Єлизавета (1870—після 1918), фрейліна, заміжня за Георгієм Олександровичем Мухановим (1870—1933).
- Андрій (1872—1900), лейтенант гвардійського екіпажу, одружений з княжною Оленою Миколаївною Голіциною (1867—1943).
- Григорій (1875—1916), випускник Пажеського корпусу, колезький радник.
- Марія (1877—1956), в першому шлюбі з Нікітським, у другому — з Євгеном Миколайовичем Грушецьким.
Примітки
- Стафеев Г. И. Сердце полно вдохновенья: Жизнь и творчество А. К. Толстого. — Тула, 1973.
- Бахметьева, Софья Петровна
- К. Ф. Головин. Мои воспоминания. Том 1.— СПб., 1908. — С. 220.
- Ближайшие предки и потомки его матери Вяземской Е. Н.
- Из письма Н. Н. Страхова — Л. Н. Толстому 4-5 апреля 1877 года
- С. А. Толстая, С. П. Хитрово и Фет: К истории отношений