Бенджамін Берклі Готчкісс

Бенджамін Берклі Готчкісс (англ. Benjamin Berkeley Hotchkiss, зустрічається транскрипція прізвища Гочкіс; 18261885) — американський конструктор, розробив і виробляв безліч новинок у галузі артилерії і стрілецької зброї. Свого часу була популярною створена ним 37-мм гармата, яка отримала значне поширення на флоті. Після смерті його справу продовжувало акціонерне товариство «Hotchkiss|Hotchkiss et Cie» (з 1887 року), що мало фабрику у Сен-Дені поблизу Парижа і філію в Англії, що виключно займалась виготовленням кулеметів, у тому числі зенітних. Із 87 000 кулеметів, виготовлених у Франції під час Першої світової війни, 47 000 — системи Готчкісса.

Револьверна гармата Готчкісса (1874)
Бенджамін Берклі Готчкісс
Народився 1 жовтня 1826(1826-10-01)
Вотертаун, Лічфілд, Коннектикут, США
Помер 14 лютого 1885(1885-02-14) (58 років)
Париж, Франція
Країна  США
Діяльність зброяр, винахідник, інженер
У шлюбі з Maria Bissell Hotchkissd

Біографія

Американський період (1826—1867)

Бенджамін Берклі Готчкісс народився 1 жовтня 1826 року у Вотертауні, штат Коннектикут (США). У дитинстві його сім'я перебралась до Шарона, де у батька була майстерня, у якій виготовлялись інноваційні деталі та механізми. Там маленький Бенджамін захопився конструюванням зброї та створенням вибухових матеріалів, що й визначило його подальшу долю. На початку 1850-х він влаштувався на роботу зброярем на завод у Гартфорді (столиця штату Коннектикут), де був задіяний у виробництві револьверів «Colt» і гвинтівок «Winchester»[1].

У 1856 році Готчкісс розробив вдалу конструкцію польової гармати, патент на виготовлення якої придбав уряд Мексики. У тому ж році спільно зі своїм братом Ендрю він удосконалив гармату, винайшовши інноваційний снаряд для нарізної артилерії, що складався з двох чавунних частин, між якими заливалась свинцева стрічка, яка легко набувала форми канавок ствола. Це дозволило добитися приголомшливої на ті часи точності стрільби[2][3]. Ще через деякий час Готчкісси винайшли особливий вид пороху для застосування у польовій артилерії. Крім того Готчкісс брав участь в розробці поліпшеного ударного підривника. В результаті боєприпаси Готчкісса для нарізних гармат були найуживанішими під час Громадянської війни у США. Однак після закінчення Громадянської війни у США продажі зброї різко впали, в результаті у 1867 році Готчкісс перебирається до Франції[1].

Французький період (1867—1885)

Будова митральєзи Готчкісса (1973)

У Франції Готчкісс заснував компанію «Hotchkiss et Cie», перша фабрика якої розташовувалась у Вів'є, поряд з Родезом. Готчкісс взявся за розробку нового озброєння. Першим великим клієнтом компанії став французький уряд, так як Франція вела війну з Прусією та мала гостру потребу у зброї.

Першим винаходом нової компанії «Hotchkiss» стала мітральєза — багатоствольна гармата «Hotchkiss gun» (1873), що мала п'ять стволів і могла стріляти зі швидкістю 80 снарядів за хвилину на дистанцію понад 1500 м. Вона випускалась у декількох модифікаціях, які відрізнялись діаметром стволів: 37 мм і 40 мм для сухопутних військ, а також 47 мм і 57 мм для ведення морського бою. Цю гармату на озброєнню взяли Франція, Німеччина, Нідерланди і Росія, більше того, Росія купує ліцензію на виробництво цієї гармати.

У 1875 році компанія перебазувалась до Сен-Дені, ближче до Парижа.

В 1885 году Бенджамін Готчкісс помер, однак його компанія продовжувала розвиватись. Після його смерті компанія «Hotchkiss» також розробила у 1897 році і пізніше виготовляла у великих обсягах кулемет з повітряним охолодженням, дія якого ґрунтувалась на використанні енергії відведених порохових газів. Кулемет широко використовувався декількома країнами, зокрема Францією та США під час Першої світової війни[4].

Пам'ять

Вдова Бенджаміна Готчкісс, Марія Біссел Готчкісс, заснувала бібліотеку імені Готчкісса у Шароні, штат Коннектикут, а також школу Готчкісса у Лейквіллі, у тому ж штаті.

Примітки

  1. HOTCHKISS — оружие и автомобили. Архів оригіналу за 28 жовтня 2014. Процитовано 14 лютого 2011.
  2. Light Hotchkiss projectiles at CivilWarArtillery.com (англ.)
  3. Heavy Hotchkiss projectiles at CivilWarArtillery.com (англ.)
  4. Карман У. История огнестрельного оружия. С древнейших времен до XX века. М.: Центрполиграф, 2006.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.