Берестейські друкарні

Берестейські друкарні друкарні, що діяли в 15501570-ті рр. в Бересті. Меценатом більшості з них був канцлер великого князівства литовського, воєвода віленський і староста берестейський М. Радзивілл Чорний. Виникненню друкарень сприяв підйом y культурному розвитку Білорусі, розширення міжнародних зв'язків та вплив Реформації. Серед друкарів-книговидавців Б. Ваяводка (1553-54), С. Мармеліус (1558-60-я р.), Ц. Базилік (1560-70-ті р.).

Титульна сторінка Берестейської біблії, 1563.

Історія

Перша білоруська друкарня була заснована в Бересті в 1553 році, що дало поштовх до розвитку друкарства — досить швидко на території Білорусі з'явилося ще п'ять друкарень, які працювали на поширення культури Ренесансу та ідей реформації[1]. Берестейська друкарня була організована під заступництвом Миколи Радзивілла Чорного — одного з видних діячів білоруської історії, берестейського старости, віленського воєводи і канцлера Великого князівства Литовського. Для свого часу друкарня забезпечувала високий поліграфічний рівень. Вона випустила більше сорока видань польською і латинською мовами різних тематик і змісту.

Відомі видання

Перші книги, видані Ваяводком, відповідали потребам реформаційного руху: Великий і Малий Катехизи, перекладні богословські твори Крістофа Імлера і Урбана Регіуса. 3 видань Мармеліуса відомо: «Два послання» (1559), «Історія про папу Іоанна VIII, який був жінкою» (1560), «Статті магдебурзького права». Граїцького (1560) та ін. Вийшли видання і без згадки автора: «Берестейська Біблія» (1563); сатирична поема «Протей, або Перевертень» (1564), «Розмова поляка з литвином» (близько 1564). Також відомі «Статті магдебурзького права» Граїцького і збірник релігійних пісень з нотами «Пісні слави божої» Заремби.

Значення

Найбільшого розквіту книгодрукування в Бересті досягло під керівництвом Ц. Базиліка. Видавці Берестейської друкарні адресували значну частину своїх книг «простим», «посполитим» читачам. В їх оформленні широко використовувалася ренесансова графіка, набірні орнаменти, готичні шрифти, заставки, кінцівки, фігурні ксилографії, відчувається зв'язок з книжковим мистецтвом Польщі та країн північно-європейського Відродження. Найважливішою книгою Берестейської друкарні вважається Берестейська Біблія (1563 р.), яка містить повний текст Священного писання на польській літературній мові 16 століття.

Примітки

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.