Бивні
Би́вень — збільшений та видовжений зуб деяких видів ссавців, що виглядає із закритого рота. Бивні характерні для таких ссавців, як слон, морж, нарвал, деякі свині (наприклад, бородавочник).
Походження бивнів
Бивні є видозміненими зубами ссавців. В бивні можуть перетворюватись різці (слон індійський, слон африканський, викопні хоботні — мамут та мастодонт) або ікла (морж, бородавочник).
Рекордні за розмірами бивні
Найвідоміші бивні належать африканському слону. Довжина найбільшого з відомих бивнів у цього виду становила 411 см (вимір за вигином) при вазі 148 кг. Найбільший відомий бивень мамута — 4 метри і 100 кг, індійського слона — 2.5 метри і 50 кг.
Бивні та проблеми охорони тварин
Бивні тривалий час були ресурсом для отримання популярного коштовного матеріалу — слонової кістки (щоправда, найкращі та найдорожчі її сорти отримували з зубів бегемотів), що призвело до загрози зникнення відповідних видів тварин. З огляду на це видобуток та торгівля слоновою кісткою зараз заборонені згідно з Конвенцією з міжнародної торгівлі дикими видами фауни та флори, що знаходяться під загрозою зникнення (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, CITES).
Див. також
Посилання
- Риб'ячі зуби // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1963. — Т. 6, кн. XII : Літери По — Риз. — С. 1587. — 1000 екз.