Битва при Геннерсдорфі

Би́тва при Геннерсдо́рфі (нім. Schlacht bei Hennersdorf) — збройна сутичка між військами Пруссії й Австрії, що відбулась 23 листопада 1745 року в Сілезії під час війни за австрійську спадщину. Прусська армія під проводом Фрідріха II завдала поразки союзним Австрії саксонцям під командуванням принца Карла Александра.

Битва при Геннерсдорфі
Війна за австрійську спадщину
Дата 23 листопада 1745 року
Місце Геннерсдорф, Сілезія
Результат Перемога Пруссії
Противники
Пруссія Саксонія


Командувачі
Фрідріх II Карл Александр


Сили сторін
н/д 3 кавалерійських ескадрони,
2 піхотних батальйони


Військові втрати
н/д 2000,
в т. ч. 1000 полонених


Перебіг подій

У серпні 1745 року Фрідріх Великий оголосив війну курфюрсту саксонському як союзнику Марії-Терезії та зібрав на кордонах Саксонії 18-тисячне військо. Однак, уклавши мирний договір з Англією в Ганновері та покладаючись на близькість загального миру, не починав воєнних дій. Проте Марія-Терезія й Август III не долучились до Ганноверського договору та навіть мали намір зібрати біля Лейпцига 35-тисячну армію й висунути її взимку через нижню Лузацію до Берліна. 21 листопада 1745 року австрійці вступили до Саксонії та з'єднались із саксонськими військами.

Довідавшись про це, Фрідріх поспішив попередити союзників і, зібравши у нижній Сілезії близько 25 тисяч вояків, у середині листопада неочікувано перейшов у наступ від Наумбурга.

Саксонські передові війська (армія принца Лотаринзького, який мав вирушити до Берліна через верхню Лузацію) зайняли позиції при Гросс-Геннерсдорфі. 23 листопада кілька полків прусських гусар раптово атакували два батальйони саксонської піхоти та три ескадрони саксонської кінноти. Наступ був настільки стрімким, що саксонців просто повалили. Тих же з них, хто намагався чинити опір, цілковито розбили після прибуття прусських підкріплень. Втрати саксонців склали близько 2000 осіб, у тому числі й 1000 полонених. Пруссаки, продовжуючи наступати, зайняли Герлиць і заволоділи великими магазинами армії принца Лотаринзького, чим змусили ту армію відступити до Богемії через Циттау та Габель. Після того Фрідріх відрядив генерала Левальда з 10 тисячами війська через Бауцен для загрози Дрездену.

Література

  • Tuttle, Herbert. History of Prussia, Boston, Houghton Mifflin, 1888, Vol.III, стор. 38. (англ.)
  • Clausewitz, Carl von. On war, London, 1908, Vol. 3, стор. 54 (нім.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.