Англія

А́нглія (англ. England) — країна в Західній Європі, що входить до Сполученого королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Найбільша за площею і населенням з чотирьох країн Сполученого королівства та трьох частин Великої Британії. Межує з двома іншими частинами Великої Британії Уельсом на заході та Шотландією на півночі в межах острова Велика Британія. Назва країни походить від назви племені англів, одного з германських племен, що оселились тут у V і VI століттях[1]. Англія не є політичною одиницею з 1707 року, коли з Англійського королівства та залежних від нього країн була утворена Велика Британія. Столиця Англії, Лондон, також є столицею Великої Британії.

Англія
England

Прапор Герб
Гімн: Боже, бережи королеву
Розташування Англії
Столиця Лондон
Найбільше місто Лондон
Офіційні мови англійська
Суверенна держава  Велика Британія
Форма правління частина конституційної монархії
МонархЄлизавета II
Площа
 - Загалом 130 279 км²
Населення
 - перепис 2018  55 977 178
 - Густота 424,3/км²
Валюта Фунт стерлінгів (GBP)
Часовий пояс UTC​
Коди ISO 3166 GB-ENG
Домен .uk
Телефонний код ++44
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Англія

Особливості: мінливість клімату і розмаїтість форм рельєфу; висока густота населення — серед європейських країн тільки населення Нідерландів густіше.

Експорт: сільськогосподарська продукція (злакові, цукровий буряк, картопля, ріпак), м'ясо і м'ясні продукти, електронне (програми) і телекомунікаційне устаткування (основні центри Беркшир і Кембридж), наукове устаткування, текстиль і модні товари, нафта і природний газ з Північного моря, продукти нафтохімії, лікарські препарати, добрива, пиво, каолін, кераміка, порцеляна і скло, кіно- і телепрограми, звукозаписи. Важливу роль в економіці Англії грає туризм. В Англії знаходяться великі світові банківські та страхові компанії.

Географія

Ландшафт та річки

Skiddaw massif, seen from Walla Crag in the Lake District

Географічно Англія включає центр та дві третини півдня острова Велика Британія, плюс такі офшорні острови, як Вайт і Сіллі. Межує з двома іншими країнами Сполученого Королівства: на півночі Шотландією і на заході Уельсом. Англія ближче до континентальної Європи, ніж будь-яка інша частина острівної Британії. Вона відокремлений від Франції (О-де-Франс) морським розривом на 34 км,[2]хоча дві держави з'єднані Євротунелем біля Фолкстона.[3] Англія також має вихід до Ірландського моря, Північного моря та Атлантичного океану.

Портові міста Лондон, Ліверпуль і Ньюкасл-апон-Тайн лежать на приливних річках Темза, Мерсі й Тайн відповідно. У 350 км розташована річка Северн, що є найдовшою річкою, котра протікає через Англію.[4] Вона впадає в Бристольську затоку і відрізняється своїми Севернськими борами (хвилі бор), які можуть досягати 2 метрів у висоту.[5] Проте найдовшою річкою, що повністю розташована в Англії є Темза, довжина якої складає 346 км.[6] Також в Англії є багато озер; найбільшим є Віндермір, що розташоване в межах вдало названого Озерного краю.[7]

Більша частина ландшафту Англії складається з низьких пагорбів і рівнин, з гірської й гірської місцевості на півночі та заході країни. Північні узгір'я включають Пеннінські гори, ланцюг височин, що розділяють Схід і Захід, гори Озерного краю в Камбрії та Чевіот-Гіллз, що межують з Англією та Шотландією. Найвища точка в Англії, Скофелл-Пайк, має висоту 978 метрів і знаходиться в Озерному краї.[7] Шропшир-Гіллз знаходяться поблизу Уельсу, а Дартмур та Ексмур — два високогірних райони на південному заході країни. Орієнтовна лінія поділу між типами місцевості часто вказується лінією Tees-Exe.[8]

Terrain of Dartmoor, Devon

У геологічному плані, Пенніни, відомі як "хребет Англії", є найдавнішим гірським поясом у країні, що з'явилися в кінці Палеозойської ери близько 300 мільйонів років тому.[9] Їх геологічна композиція включає, серед іншого, пісковик і вапняк, а також вугілля. Існують карстові ландшафти в кальцитових областях, такі як частини Йоркширу і Дербіширу. Ландшафт Пеннінів — високий болотистий масив на високогірних ділянках, порізаний родючими долинами річок регіону. Там знаходяться два національні парки, Йоркшир-Дейлз і Пік-Дистрикт. У Західній частині країни, Дартмур і Ексмур на південно-західному півострові включають верхові болота, підтримувані гранітом, і мають м'який клімат; обидва є національними парками.[10]

Англійські низовини знаходяться в центральних і південних районах країни, що складаються з зелених пагорбів, включаючи Котсвольд-Гіллз, Чилтерн-Гіллс, Північний і Південний Даунс; у місці, де вони зустрічаються з морем, вони утворюють білі скелі, такі як Білі скелі Дувру. Вони також включають відносно плоскі рівнини, такі як рівнина Солсбері, Сомерсет-Левелс, Південна Берегова Рівнина і Фенські болота.

Клімат

Англія має помірний морський клімат: температура повітря м'яка і зазвичай не набагато нижча 0°C взимку і не набагато вища 32°C влітку.[11] Погода досить волога і мінлива. Найхолодніші місяці — січень і лютий, останній особливо на англійському узбережжі, тоді як липень, як правило, найтепліший місяць. Місяці з помірною до теплої погоди — травень, червень, вересень і жовтень.[11] Кількість опадів розподіляється досить рівномірно протягом року.

Важливим впливом на клімат Англії є її близькість до Атлантичного океану, її північні широти й тепле море завдяки теплій течії Гольфстрим.[11] Найбільша кількість опадів випадає на заході, а в Озерному краї випадає більше дощу, ніж будь-де в країні.[11] З часу, коли почалися дослідження погоди, найвища температура в країні становила 38,5°C зафіксована 10 серпня 2003 року в Брогдейлі в Кенті[12], а найнижча — 26,2°C зафіксована 10 січня 1982 року в Едгмонді, Шропшир.[13]

Головні агломерації

Міська агломерація Великого Лондону є найбільшою міською територією в Англії та одним з найжвавіших міст у світі. Воно вважається світовим містом і має населення більше, ніж інші країни Сполученого Королівства, крім самої Англії.[14] Інші міські агломерації значного розміру і впливу, як правило, знаходяться на півночі Англії або в англійському Мідлендсі.[14] В Англії існує 50 населених пунктів, які мають статус міста, тоді як у всій Великій Британії — 66.

Хоча багато міст в Англії досить великі, такі як Бірмінгем, Шеффілд, Манчестер, Ліверпуль, Лідс, Ньюкасл-апон-Тайн, Бредфорд, Ноттінгем, чисельність населення не є обов'язковою умовою для статусу міста.[15] Традиційно статус отримували міста з єпархіальними соборами, тому існують невеликі міста, такі як Веллс, Ілі, Ріпон, Труро і Чичестер.

Історія

Історія Англії, на відміну від історії Британії, розпочинається з часів приходу на острів германських племен і утворення перших англійських королівств. У 1066 році Англія була завойована норманами, які стали на острові панівним класом. Поступово норманська знать змішалася з основним населенням англо-саксонського походження, утворилася спільна англійська мова. Англійські королі ще довго залишалися, завдяки норманським кореням, претендентами на французький трон і вели за нього довгу війну в XIV–XV століттях. Водночас Англія вела завойовницькі війни в Уельсі, Ірландії та Шотландії. У XVI столітті Англія стала могутньою морською державою й почала утворювати заморські колонії, стаючи центром майбутньої Британської імперії.

Середина і друга половина XVII століття Англія стала часом Англійської буржуазної революції, яка завершилася Славетною революцією 1688 р., заклавши основи сучасної конституційної монархії та парламентської системи. 1707 року відбулося об'єднання Англії та Шотландії з утворенням Королівства Велика Британія.

У XVIII столітті в Англії відбувся потужний економічний ріст, який супроводжувався значним ростом населення, навіть незважаючи на чималу еміграцію в колонії, від цього дістала назву «Країна, в якій не заходить сонце». Англія, до того окраїна Європи, стала найбільшим європейським економічним центром. Наприкінці століття в Англії, першій серед країн світу, розпочалася промислова революція.

Населення

Мова англійська (понад 100 діалектів);

Релігія: 50% протестанти, 10% католики, 40% інші.

Адміністративний поділ (регіони)

Англія поділена на дев'ять регіонів.

Примітки

 1. England. Online Etymology Dictionary. Архів оригіналу за 23 червня 2013. Процитовано 21 липня 2010.
 2. English Channel. Encyclopædia Britannica. britannica.com. 2009. Процитовано 15 серпня 2009.
 3. History. EuroTunnel.com. Архів оригіналу за 16 листопада 2008. Процитовано 5 вересня 2009.
 4. The River Severn. BBC. Процитовано 5 грудня 2010.
 5. Severn Bore and Trent Aegir. Environment Agency. Архів оригіналу за 22 листопада 2010. Процитовано 5 грудня 2010.
 6. River Thames and London (England). London Evening Standard. London. Процитовано 17 серпня 2009.[недоступне посилання з 01.10.2017]
 7. North West England & Isle of Man: climate. Met Office. Архів оригіналу за 5 June 2011. Процитовано 5 грудня 2010.
 8. World Regional Geography. Joseph J. Hobbs. 13 березня 2008. ISBN 978-0495389507. Процитовано 6 грудня 2017.
 9. Pennines. Smmit Post. Процитовано 8 вересня 2009.
 10. National Parks – About us. nationalparks.gov.uk. Архів оригіналу за 27 жовтня 2010. Процитовано 5 грудня 2010.
 11. What is the Climate like in Britain?. Woodlands Kent. Архів оригіналу за 14 січня 2010. Процитовано 5 вересня 2009.
 12. Temperature record changes hands. BBC News. 30 вересня 2003. Процитовано 5 вересня 2009.
 13. English Climate. MetOffice.com. Архів оригіналу за 29 серпня 2008.
 14. 2011 Census – Built-up areas. ONS. Процитовано 5 лютого 2014.
 15. O'Brian, Harriet (24 листопада 2007). The Complete Guide To: Cathedral cities in the UK. The Independent (London). Архів оригіналу за 12 серпня 2009. Процитовано 8 вересня 2009.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.