Богдан Глинський

Богда́н Фе́дорович Гли́нський, «Мамай» (пол. Bohdan Gliński, ? 1509 (1512)) князь з роду Глинських, намісник черкаський (14881495) і путивльський (14951497). Один з перших провідників козацьких загонів у землях Великого князівства Литовського.

Богдан Глинський
Псевдо Богдан Федорович Глинський-Путивльський
Народився невідомо
Велике князівство Литовське
Помер 1509 або 1512[1]
Велике князівство Московське
Країна Велике князівство Московське
Місце проживання Велике князівство Литовське
Відомий завдяки організацією козацьких загонів і виправ
Титул князь, намісник черкаський
Посада Гетьман Війська Запорозького
Термін 14881495
Конфесія православний
Рід Глинські
Родичі Федір Семенович Глинський (батько)
У шлюбі з княжна Марія Іванівна Заславська
Діти Володимир Глинський
Герб

Короткі відомості

Богдан Глинський був сином князя Федора Глинського, який вів своє походження від ординського темника Мамая з половецького роду Кият і Чингізхана (предка дружини Мамая).

У 1488 році Богдан перебував на посаді намісника великого князя у Черкасах. Він обіймав її до 1495 року, після чого був поставлений намісником Путивля.

1492 року Глинський здійснив похід на Тягинку, що поблизу гирла Дніпра, захопив кримсько-татарський корабель і визволив багато українців з полону. У зв'язку з цим хан Менґлі I Ґерай надіслав скаргу великому князю Литовському Олександру.

1493 року Глинський разом із «царевичем Уздемиром» ходив походом на Низ, здобув і зруйнував новопоставлене Менґлі І Ґераєм місто Очаків, забрав у ньому «30 тисяч алтинів» грошей, і людей ханських частково побив, а частково забрав у неволю. Тоді ж було пограбовано московського посла Суботу, що їхав до Криму з Валахії. Нападників Глинського хан називав «козаками черкаськими»[2].

1494 року козацька ескадра під його рукою спустилася вниз по Дніпру, татари нічого не могли вдіяти, козаки захопили османську залогу Очакова та розсіяли по степу татарські загони, звільнено сотні бранців, з якими й повернулися до Черкас[3].

4 серпня 1500 році князь Богдан Глинський потрапив в полон до московитян у битві над Ведрошею поблизу Путивля. Помер у полоні 1509 або 1512 року.

Однак існує твердження, що в полоні він або не був, або був недовго. Під його проводом черкаські козаки ще двічі — у 1502 і 1504 роках — успішно штурмують османську фортецю Тавань на Дніпрі[3].

Богдан був одружений з княжною Марією Іванівною Заславською, яка народила йому сина Володимира.

Примітки

  1. Bohdan Gliński
  2. М. Грушевський. Історія України-Руси. Том VII. Розділ II. Стор. 4. Грушевський припускає, що інші походи козаків у 1480-х роках були здійснені за участі Богдана Глинського.
  3. Князь Богдан Глинський

Джерела та література

Попередник
Гетьман України
1488-1495
Наступник
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.