Богуславський гідролого-гідрохімічний стаціонар Київського університету

Богуславський гідролого-гідрохімічний стаціонар  Київського національного університету імені Тараса Шевченка — науково-навчальний підрозділ у місті Богуслав на річці Рось. Використовується для проведення літніх навчальних практик з гідрометрії та польової гідрохімії студентів 2-го курсу кафедри гідрології та гідроекології географічного факультету університету і проведення експериментальних науково-дослідницьких робіт з гідрології та гідрохімії на малих водозборах (наказ ректора № 99 від 12 лютого 1981 року).

Богуславський гідролого-гідрохімічний стаціонар (БГГС)
Богуслав, вул. Мисайлівська
Галузь Гідрологія,гідрохімія,гідроекологія
Країна  Україна
Розташування Богуслав, Київська область
Підпорядкування Київський національний університет імені Тараса Шевченка, географічний факультет, кафедра гідрології та гідроекології
Дата відкриття 1981 рік
Проміри глибин Росі з доцентом С. С. Дубняком, 2011 рік
Завідувач кафедри гідрології та гідроекології, професор В. К. Хільчевський ділиться результатами наукових досліджень з гідрології та гідрохімії на Богуславському стаціонарі зі студентами 2-го курсу, 2003 рік
Гідрологічні дослідження річки Рось

Засновано стаціонар 1981 року за ініціативи завідувача кафедри гідрології і гідрохімії (з 2002 року кафедра гідрології та гідроекології), доктора географічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України В. І. Пелешенка.

Наукові дослідження

У 1985 році науковим керівником гідрологічних і гідрохімічних досліджень на стаціонарі було призначено старшого наукового співробітника проблемної науково-дослідної лабораторії гідрохімії, кандидата географічних наук В. К. Хільчевського, який з 2000 року став завідувачем кафедри гідрології та гідроекології.

За матеріалами гідрологічних та гідрохімічнихдосліджень річкових вод Росі, малих водозборів (річки Бутеня, Богуславка), поверхнево-схилового стоку (улоговини на полях, в лісі, стокові майданчики), проб атмосферних опадів в районі стаціонару було розроблено методики з оцінки впливу агрохімічних засобів на якість річкових вод, отримано нові дані по вмісту і режиму головних іонів, біогенних речовин і мікроелементів у водах поверхнево-схилового стоку.

Підготовлено і захищено співробітниками університету кандидатські та докторські дисертації за спеціальністю 11.00.07 гідрологія суші, водні ресурси, гідрохімія (С. І. Сніжком, В. В. Гребнем , В. К. Хільчевським, В. І. Осадчим). Матеріали досліджень на БГГС використані при написаані кількох монографій, публікуються в науковому збірнику «Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія».

Наукові дослідження виконуються у співдружності із вченими Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту.

Навчальна практика

Студенти 2-го курсу кафедри гідрології та гідроекології в гідрохімічній лабораторії Богуславської водопровідної станції вивчають якість питної води, 2011 рік

Навчальна гідрометрична практика студентів 2-го курсу кафедри гідрології та гідроекології географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка передбачає закріплення знань, які викладаються в лекційному курсі «Гідрометрія»: отримання студентами навичок з виконання промірів глибин у поперечнику річки Рось, вимірювання швидкості течії, розрахунків витрат води річки, спостереження за температурою води річки.

Навчальна польова гідрохімічна практика студентів 2-го курсу кафедри гідрології та гідроекології передбачає закріплення знань, які викладаються в лекційному курсі «Основи гідрохімії»: отримання навичок з відбору та маркування проб води, визначення хімічного складу різних типів природних вод (річкових — річки Рось, підземних — в колодязях, атмосферних опадів), проведення гідрохімічної зйомки ділянки Росі; ознайомлення з роботою водопровідної станції м. Богуслав та споруд з очищення міських стічних вод.

Понад 20 років з початку заснування Богуславського гідролого-гідрохімічного стаціонару керував практикою студентів гідрологів і гідрохіміків доцент М. Г. Галущенко, продовжують цю роботу доценти С. С. Дубняк, В. М. Савицький.На стаціонарі проходять практику також студенти кафедри геодезії і картографії географічного факультету університету, в попередні роки — студенти кафедри метеорології і кліматології, курсанти-картографи університету Військового інституту Київського університету.

Література

  1. Пелешенко В. І., Хільчевський В. К., Закревський Д. В. Дослідження гідрохімічних умов на Богуславському гідролого-гідрохімічному стаціонарі Київського держуніверситету // Вісник Київського університету. Серія: Географія. — 1988. Випуск 30. — С. 47-54.
  2. (рос.) Материалы наблюдений Богуславской полевой экспериментальной гидрологической базы. — К., 1989. — Выпуск 21-22. — 274с.
  3. (рос.) Исследование формирования стока химических веществ в бассейне малой реки (на примере р. Бутеня) / В. И. Пелешенко, Д. В. Закревский, С. И. Снежко и др. // Мелиорация и водное хозяйство. — 1990. — Выпуск 73. — С.37-42.
  4. Хільчевський В. К. Роль агрохімічних засобів у формуванні якості води басейну Дніпра. — К.: ВПЦ «Київський університет», 1996. — 222с.
  5. Гребінь В. В. Формування стоку важких металів у лісостеповій зоні України (на прикладі басейну р. Рось). Автореферат дисертації канд геогр. наук. — 11.00.07. К., 1998. — 16с.
  6. Гідроекологічний стан басейну річки Рось / За ред. В. К. Хільчевського. — К.: Ніка-Центр, 2009. — 116 с. ISBN 978-966-521-507-3
  7. Польові та лабораторні дослідження хімічного складу води річки Рось / За ред. В. К. Хільчевського. — К.: ВПЦ «Київський університет», 2012. — 144 с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.