Божко Людмила Федорівна

Божко Людмила Федорівна (*21 серпня 1941(19410821), Полтава, Українська РСР, СРСР) — українська співачка (колоратурне сопрано). Заслужена артистка УРСР (1968). Народна артистка України (1981). Професор Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка.

Божко Людмила Федорівна
Основна інформація
Дата народження 21 серпня 1941(1941-08-21) (80 років)
Місце народження Полтава, Українська РСР, СРСР
Громадянство Україна
Професії оперна співачка, викладачка університету, concert singer
Освіта Національна музична академія України імені П. І. Чайковського
Співацький голос колоратурне сопраноd
Нагороди

Біографія

Народилася у Полтаві. Середню школу закінчила в м. Гребінка, де у той час проживала сім'я.

По закінченні школи вступила до Київської консерваторії, де навчалась у класі видатної української співачки, народної артистки УРСР, професора Зої Гайдай. Закінчила консерваторію з відзнакою за спеціальністю «Сольний спів». Рішенням Державної екзаменаційної комісії їй присвоєна кваліфікація «Оперна і концертна співачка».

По закінченні консерваторії була запрошена на роботу до Львівської опери. Успішно дебютувала в партії Джільди («Ріголетто» Верді). Швидко ввійшла в творчий колектив театру, де проспівала провідні ролі всього діючого лірико-колоратурного репертуару.

Виконувала не лише оперні арії, але й естрадні пісні, зокрема твори Мирослава Скорика.

Успіхи Людмили Божко привернули увагу до її творчості. Її почали запрошувати до участі у виставах провідних театрів Росії, Чехословаччини, Куби, Польщі.

У 1964 завоювала звання лауреата Республіканського конкурсу вокалістів, у 1967 стала переможцем змагання співаків на фестивалі молоді України.

У 1968 Указом Президії Верховної Ради УРСР Л. Божко було присвоєне звання Заслуженої артистки УРСР.

Творчу роботу співачка поєднувала з громадською діяльністю: була делегатом ХІІІ з'їзду комсомолу України й була обрана кандидатом у члени Центрального Комітету ЛКСМУ.

У 1968 запрошена до Москви, у трупу Великого театру Союзу РСР рос. Большой театр. Сім років виступала Людмила Божко на його сцені. Вона успішно виконувала провідні лірико-колоратурні парії діючого репертуару. Її партнерами були всесвітньовідомі співаки Ірина Архипова, Олена Образцова, Тамара Синявська, Євген Нестеренко, Володимир Атлантов, з нею працювали диригенти і режисери: Б. Покровський, Б. Хайкін, М. Ермлер, Г. Рождественський. Джільду і Розіну, глінківську Людмилу і Марфу з «Царевої нареченої» М. Римського-Корсакова, Герду з «Снігової королеви», Риту Осяніну з опери «А зорі тут тихі» співала Л. Божко у парі з славетними митцями оперної сцени Великого театру та Кремлівського Палацу з'їздів.

Ставши дружиною головного диригента львівської опери Ігоря Лацанича, у 1975 повертається до Львівської опери, Гастролювала в оперних театрах Санкт-Петербурга, Києва, Одеси, Кишинева, Челябінська, Красноярська, Казані, Харкова, Воронежа та ін.

Брала участь у концертах з симфонічним оркестром України (диригент С. Турчак), оркестром народних інструментів ім. Осипова (Москва), ансамблем скрипалів Великого театру під керівництвом Ю. Реєнтовича, симфонічним оркестром Великого театру. Оперні гастролі Л. Божко відбувались у країнах далекого і близького зарубіжжя: у Канаді, США, Італії, Німеччині, Угорщині, Румунії, Польщі. На Українському радіо було створено чимало фондових записів солоспівів та оперних вистав у виконанні Л. Божко.

У 1975 починає педагогічну роботу спочатку у Львівському педагогічному училищі ім. Ф. Колесси, пізніше (з 1985) у Львівській музичній академії ім. М.Лисенка.

З 1992 стає доцентом, а потім професором кафедри академічного співу.

Творчий стаж народної артистки України Л. Божко — 32 роки, репертуар становить понад 40 оперних партій.

Творчість

Ще навчаючись в консерваторії виконувала чотири оперні партії: Розіну («Севільський цирульник» Россіні), Мавку («Лісова пісня» Кирейка), Марфу («Царева наречена» Римського-Корсакова), Таню («Таня» Крейтнера). Брала участь у чотирьох спектаклях, поставлених оперною студією Київської консерваторії, підготувала кілька концертних програм, з якими виступала перед столичними слухачами.

Дебютувала на львівській сцені в партії Джільди («Ріголетто» Верді). У Львівській опері вона співає багато оперних партій. Серед найбільш відомих партія Джильди в «Ріголетто», Настка в «У неділю рано…» Кирейка, Ліза в «Дуеньї» Прокофєва, Мюзетта — в «Богемії» Пучіні, Олімпія в «Казках Гофмана», Зося в «Заграві» Кос-Анатольського, Лейла в «Шукачах перлин», Розіна у «Севільському цирульнику», Люба Шевцова у «Молодій гвардії», Гафійка у «Багряних зірницях». Етапною для молодої актриси стала робота над партією Іоланти в однойменній опері П. Чайковського.

У Великому театрі Л. Божко співала сім років. Успішно дебютувала в ролі Розіни («Севільський цирульник» Россіні). Виконала провідні ролі російського та західного репертуару: Людмила («Руслан та Людмила» М. Глінки), Марфа («Царева наречена» Римського-Корсакова), Розіна («Севільський цирульник» Россіні), Сюзанна («Весілля Фігаро» Моцарта), Віолетта («Травіата» Дж. Верді), Джільда («Ріголетто» Дж. Верді) та ін.

Після повернення до Львівської опери успішно виконувала провідні лірико-драматичні ролі, серед яких Дездемона («Отелло» Дж. Верді), Леонора («Трубадур» Дж. Верді), Анна («Украдене щастя» Ю. Мейтуса). Високою професійністю і натхненністю відзначалось виконання нею ролей сучасного та класичного українського репертуару: Мавка («Лісова пісня» Кирейка), Оксана, Одарка («Запорожець за Дунаєм» Гулака-Артемовського), Анна («Украдене щастя» Мейтуса), Орися («Олеська балада» Б. ЯнівськогоЇ, Ханако («Ріхард Зорге» Мейтуса), Софійка («Багряні зірниці» ЖдановаЇ. Деякі з тих ролей були виконані на оперній сцені вперше.

У репертуарі Л. Божко понад чотири десятки оперних партій.

«Вона має прекрасний голос і вправно володіє ним буквально кожна фраза є напрочуд музикальною і пластичною. Актриса логічно вибудовує вокально-сценічну драматургію ролі: кожна мізансцена є змістовною, сповненою живого подиху» [1].


Викладацька діяльність

Людмила Федорівна Божко з 1992 року доцент, нині професор Львівської Національної музичної академії ім. М. В. Лисенка. Викладач кафедри академічного співу.

Про неї

  • Горенко І. Успішний дебют.—Львівська правда. 1965. 4 грудня.
  • Орфенов А. Биография складывается интересно.— ТЖ. 1969. № 8. С. 17.
  • Ревич Л., Рибакова Л. Солістка Большого театру.—Львівска правда. 1969. 26 січня.
  • Успенская С. Как в сказке.— Советская женщина. 1971. № 1. С. 40.
  • Меняйло З. Познакомьтесь с Людмилой Божко.— Комсомолец Донбасса. Донецк. 1976. 3 декабря.

Примітки

  1. «Культура і життя», 1980, 7 серпня

Джерела

  • Український Радянський Енциклопедичний Словник: В 3-х т. / Редкол.: … А. В. Кудрицький (відп. ред.) та ін.— 2-ге вид.— К.: Голов. ред. УРЕ, 1986 — Т. 1. А — Калібр. 752 с.— С. 192.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.