Бомбардування аеродрому Удбина

Бомбардування аеродрому Удбина — авіаудари авіацій країн-членів НАТО по аеродрому Удбина, який був під контролем Збройних сил Республіки Сербська Країна 21 листопада 1994 року. Це була перша значуща участь авіації НАТО у військових діях на території колишньої Югославії. Бомбардування стало результатом порушення введеної ООН заборони на польоти в небі Боснії авіацією Республіки Сербська Країна та на завдання сербами ударів по цілях у районі Біхач у Боснії та Герцеговині з аеродрому Удбина.

Бомбардування аеродрому Удбина
Війна Хорватії за незалежність
Дата 21 листопада 1994
Місце аеродром Удбина
Результат Вивід з ладу злітно-посадкової смуги Удбини, знищення ППО Сербської Країни

Упродовж 1993—1994 років під егідою ООН неодноразово проводились мирні переговори між ворожими сторонами, які не дали результату. Рада Безпеки ООН оголошує про створення повітряних зон безпеки. У Боснію були введені війська ООН. Спостереження за безпекою повітряного простору взяли на себе війська НАТО, які збивали сербські літаки.

Серби завдають удари по цілях у районі Біхач у Боснії та Герцеговині з аеродрому Удбина.

Підготовка

На базах НАТО в Італії починається робота з підготовки удару по Удбині. Командувач UNPROFOR французький генерал — лейтенант Бертран де Лапресль дозволив обмежений авіаналіт на аеродром сербів. Планування удару велося на авіабазі Даль Молін (район Венеції) Центрі повітряних операцій 5-го авіаційного тактичного командування НАТО. Керував операцією командувач ВПС НАТО у Південній Європі генерал-майор Військово-повітряних сил США Хел Хорнбург. До операції були залучені літаки з восьми італійських авіабаз.

Бомбардування

21 листопада авіація НАТО провела свою найбільшу операцію в Європі — 50 бойових літаків розбомбили аеродром Удбина. Першими об 11 годині 30 хвилин ранку в повітря піднялися літаки-заправники КС-135R з 319-го та 100-го заправних авіакрил ВПС США, КС-135 FR французьких Військово-повітряних сил та «Трістар» з 216-ї ескадрильї RAF. Повітряні танкери вийшли в намічені райони баражування над Адріатичним морем. Ударні літаки пішли на зліт о 13:00.

Перша хвиля ударів була по позиції ЗРК та зенітної артилерії, яка прикривала сербський аеродром. Два «Хорнети» з ескадрильї VMFA(AW)-332 з дистанції 21 кілометр випустили протирадіолокаційні керівні ракети AGM-88 HARM по РЛС зенітно-ракетного комплексу, слідом ще два F-18A/D з дистанції 13 кілометрів відстрілялись УР «Мевєрік» безпосередньо по позиціях зенітно-ракетного комплексу.

Французькі «Ягуари» та американські «Страйк Ігли» опрацювали повітряно-посадкову смугу та стернові доріжки бомбами з лазерним наведенням. Британські «Яструби», нідерландські F-16 та французькі «Міраж-2000» відбомбились по цих же цілях звичайними бомбами. Командування НАТО заявило, що кожна бомба, чи ракета точно вразила відведену ціль.

Реакція сербів

У районі Удбини в полон було взято двох військових з чеського контингенту ООН, але потім їх було звільнено. На базі Військово-повітряних сил Баня-Лука серби тримали трьох військових спостерігачів ООН на злітно-посадковій смузі як живий щит від можливих нальотів авіації Північноатлантичного альянсу.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.