Бон (техніка)

Бон, бо́ни (від нід. boom, за іншою версією, від нід. beun, ниж.-нім. buhn)[1][2], бонові загородження — плавучі загородження, які служать для обмеження поширення будь-чого поверхнею води.

Розгортання бона
Бони навколо островів перешкоджають попаданню нафти до місць гніздування птахів

Бонові загородження забезпечують ефективну локалізацію можливих зон розливу та переміщення нафти в акваторії портів, водосховищах, затонах, річках, у відкритому морі, а також використовуються для огородження нафтоналивних суден у процесі вантажних операцій, тим самим, забезпечуючи надійний захист від забруднення водних акваторій.

Бонові загородження виготовляються із спеціальної тканини, яка має високу міцність, стійкістю до дії кислот, лугів, нафти і нафтопродуктів. Конструкція з'єднань забезпечує оперативне розгортання бонових загороджень.

Класифікація

Фахівцями розроблені і виробляються бони наступних модифікацій:

Бони постійної плавучості — загальною висотою від 830 до 1500 мм. Бони постійної плавучості мають високу міцність на розрив і забезпечують швидкість їх буксирування до 3-х вузлів. Конструкція бонових загороджень забезпечує максимальний опір вітровим і хвильовим навантаженням.

Надувні бонові загородження — належать як до оперативних засобів захисту водойм від забруднення нафтою і нафтопродуктами, так і до стаціонарних загороджень морського призначення. Можуть виготовлятися двоконтурними. Загальна висота — до 830 мм

Аварійні бонові загородження — компактні надувні бонові загородження, призначені для локалізації розливів нафти, які виникають у разі аварії на суднах всіх призначень при переходах по внутрішніх водах і в прибережній зоні морських заток. Висота АБ3 — 400—680 мм.

Припливні бони — призначені для захисту берегових ліній, гаваней і річок з високими припливно-відпливними течіями від розлитої нафти і нафтопродуктів. Припливне бонове загородження також ідеально підходить для використання в водах з маленькою глибиною, де стандартні бони малоефективні. Припливне бонове загородження має спеціальні камери, наповнені водою, які під час відливу формують бар'єр і запобігають проходженню нафти (яку несе течія під боном) на берег або пляж. Бон спливає як тільки глибина води збільшується. Виготовляються загальною висотою 200 і 300 мм.

Спливаючі бонові загородження — комплекс загороджень знаходиться на дні, після віддаленого запуску перегороджують ділянку за 2-3 хвилини. Не перешкоджає судноплавству. Спливаючі бонові загородження можуть використовуватися багаторазово.

Боновий скіммер — виконується у вигляді секції надувного бонового загородження довжиною 3 метри (за бажанням 5 метрів) з вбудованим обладнанням для видалення «спійманої» боновим загородженням плями нафтопродуктів пороговим методом.

Промислове застосування

Колоди, затримані бонами на річці Оттава в Канаді

При розливі нафтопродуктів у водоймах бони застосовуються для локалізації плями розливу і тралення плями до місця їх вилучення (сорбції).

При молевом лісосплаві бони застосовуються для спрямування руху лісу, а також для наплавних частин лісостримуючих споруд.

Військове застосування

Загородження з плавучих колод чи плотів, які захищають вхід у гавань або фарватер від ворожих суден. Широко використовувалися в античності і середньовіччі на річках з нешвидкою течією, вузьких морських затоках тощо[3]. Для перекриття фарватерів іноді застосовувалися ланцюги (ланцюгові бони).

Залежно від призначення виділяють кілька видів бонів: протичовнові, протикатерні, протиміноносні, протиторпедні. Бон складається з нерухомої частини і розвідної, яка служить для проходу своїх плавзасобів (бонові ворота). Як правило, бон тримають завжди закритим і розводять тільки в момент пропуску своїх кораблів[4].

Див. також

Примітки

  1. Бом // Этимологический словарь русского языка = Russisches etymologisches Wörterbuch / авт.-сост. М. Фасмер ; пер. с нем. и доп. чл.кор. АН СССР О. Н. Трубачёва, под ред. и с предисл. проф. Б. А. Ларина [т. I]. — Изд. 2-е, стер. — М. : Прогресс, 1986—1987. (рос.)
  2. Бон // Этимологический словарь русского языка = Russisches etymologisches Wörterbuch / авт.-сост. М. Фасмер ; пер. с нем. и доп. чл.кор. АН СССР О. Н. Трубачёва, под ред. и с предисл. проф. Б. А. Ларина [т. I]. — Изд. 2-е, стер. — М. : Прогресс, 1986—1987. (рос.)
  3. Бон речной // Военная энциклопедия : [в 18 т.] : [рос.] / под ред. В. Ф. Новицкого [и др.]. СПб. ; [М.] : Тип. т-ва И. В. Сытина, 1911—1915. (рос.)
  4. Самойлов К. И. Бон (заграждение) // Морской словарь. М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.