Бреттон-Вудська фінансова конференція 1944

Бре́ттон-Ву́дська конфере́нція (офіційна назва Валютно-фінансова конференція Організації Об'єднаних Націй, англ. The United Nations Monetary and Financial Conference) проходила 122 липня 1944 року в США (штат Нью-Гемпшир, Бреттон-Вудс).

Mount Washington Hotel, місце проведення конференції

На конференції були присутні 730 делегатів з 44 держав. Метою конференції було врегулювання міжнародних валютних і фінансових відносин після закінчення Другої світової війни, а також узгодження принципів нової валютної системи.

Друга світова війна призвела до поглиблення кризи Генуезької валютної системи, яка була оформлена міждержавною угодою на Генуезькій міжнародній економічній конференції в 1922 році (золотодевізний стандарт, заснований на золоті і провідних валютах, що конвертуються в золото).

Розробка проекту нової світової валютної системи почалася ще в роки війни, у квітні 1943 року. США прагнули закріпити панівне становище долара у світовій валютній системі, що відбилося в плані Гаррі Декстер Вайта, начальника відділу валютних досліджень Мінфіну США.

В результаті довгих дискусій за планами Гаррі Декстер Вайта і британського економіста Джона Мейнарда Кейнса формально переміг американський проект, хоча кейнсіанські ідеї були також покладені в основу нової фінансової системи.

Підсумки конференції

Представник США Гаррі Декстер Вайт і британський представник Джон Мейнард Кейнс

1. Прийнята Бреттон-Вудська валютна система (золотодевізний стандарт, заснований на золоті і двох резервних валютах — долар США і фунт стерлінгів). Бреттон-Вудська угода передбачала:

  • збереження золотих паритету валют і фіксація їх у МВФ;
  • золото — як міжнародний платіжний і резервний засіб;
  • прирівнювання долара до золота (35 дол за 1 тройську унцію, рівну 31,1035 г) і закріплення за ним статусу головної резервної валюти;
  • введення взаємної оборотності валют; встановлення режиму фіксованих валютних курсів та інше

2. Створено Міжнародний валютний фонд (МВФ) для надання кредитів в іноземній валюті для покриття дефіциту платіжних балансів з метою підтримки нестабільних валют, контролю над дотриманням принципів світової валютної системи, а також для забезпечення валютного співробітництва країн.

3. Створений Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР) - міждержавний інвестиційний інститут.

4. Підписана Генеральна угода з тарифів і торгівлі (ГАТТ).

5. Встановлені правила організації світової торгівлі, валютних, кредитних і фінансових відносин.

Бреттон-Вудська система в дії

Бреттон-Вудська валютна система повинна була забезпечити стабільність валютних відносин у світі, стабільність валютних курсів і міжнародне валютне співробітництво. Фактично ж вона створила односторонні переваги і вигоди для США, бо забезпечила за доларом США статус загального платіжного засобу та резервної валюти. Долар став базою валютних пріоритетів, переважаючим засобом міжнародних розрахунків, валютних інтервенцій і резервних активів.

Щойно індустріальні країни відновили зруйнований війною потенціал, і Західна Європа та Японія перетворилися у конкурентів США, вибухнула криза цієї системи, що призвела до її поступового розвалу в 1971—1976 роках. У результаті припинився розмін доларів на золото, була відмінена офіційна ціна золота, на зміну фіксованим валютним курсам прийшли плаваючі курси, стався розпад валютних зон.

Формами прояву кризи Бреттон-Вудської валютної системи були: валютна і золота лихоманка; масові девальвації і ревальвації валют; паніка на фондовій біржі; активна інтервенція центральних банків, у тому числі і колективна; активізація національного і міждержавного валютного регулювання.

Бреттон-Вудська валютна система припинила своє існування в 1971 році після підписання Смітсонівскої угоди — міжнародного договору, складеного за ініціативою президента США Річарда Ніксона з метою подолати негативні наслідки Бреттон-Вудської системи.

А в 1976 році угодою країн — членів МВФ була оформлена Ямайська світова валютна система, що прийшла на зміну Бреттон-Вудської.

Установи МВФ та МБРР, створені рішеннями Валютно-фінансової конференції ООН, досі грають ключову роль у розвитку та регулювання світової економіки.

Нарівні з згаданими організаціями, угода ГАТТ також продовжувала грати не менш важливу роль до 1994 року, коли його замінила Світова організація торгівлі (СОТ).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.