Брудна бомба
Брудна бомба або радіологічний розсіюючий пристрій (РРП) — можлива радіологічна зброя, що поєднує в собі радіоактивний матеріал із звичайною вибухівкою.
Брудна бомба | |
---|---|
Демонстраційна боєголовка ракети MGR-1 Honest John з кластерами зарину. | |
Тип | бомба, боєголовка ракети, снаряд |
Характеристики | |
| |
Транспорт | літак, ракета, артилерія |
Відомості
Метою зброї є забруднення території навколо зони вибуху радіоактивним матеріалом, в першу чергу для ускладнення перебування в цій зоні цивільних осіб. Брудну бомбу не слід плутати з ядерною зброєю, яка, виділяючи ядерну енергію створює ефект вибуху, який значно перевищує руйнування та завдану шкоду навколишньому середовищу, ніж ті руйнування та шкоду, які можна досягти за допомогою звичайних вибухових речовин.
Хоча радіологічний розсіюючий пристрій (РРП) буде призначений для розповсюдження радіоактивного матеріалу на великій площі, бомба, яка використовує звичайні вибухові речовини і створює вибухову хвилю, є набагато більш смертельною для живих організмів, ніж небезпека, пов'язана з радіоактивними матеріалами, які можуть бути додані до вибухової речовини. Випромінювання, спричинене брудною бомбою, не буде достатньо сильним, щоб викликати серйозні масові захворювання або смерті. Тестовий вибух і подальші розрахунки, здійснені Міністерством енергетики США, виявили, що за умови, коли протягом одного року нічого не буде зроблено для очищення (дезактивації) ураженої ділянки, і мешканці залишаться в постраждалому районі, опромінення буде «досить високим», але не смертельним. Останні аналізи радіоактивних опадів у результаті аварії на Чорнобильській АЕС, підтверджують це, показуючи, що вплив на більшість населення в околицях ураження (окрім найближчих) був практично не помітним.
Так як брудна бомба навряд чи викличе багато смертей від впливу радіації, і в XXI столітті часто поширена думка, що це зброя масового знищення. Її призначенням, імовірно, є більше психологічна, а не фізична шкода, через масову паніку і терор. З цієї причини брудні бомби іноді називають «зброєю масового відволікання». Крім того, локалізація та знезараження тисяч жертв, а також знезараження постраждалого району може потребувати значного часу та ресурсів. Зона враження буде частково непридатною для використання, що спричинить економічні втрати.
У популярній культурі
- У фільмі «Голдфінгер» (1964) про Джеймса Бонда. І Джеймс Бонд, і Голдфінгер (антагоніст) називають пристрій, який планує здетонувати Голдфінгер, «брудним».
- В індійському фільмі «Вішвароопам» (2013) сюжет обертається навколо брудної бомби, зробленої з цезію, добутого з онкологічного обладнання; і яку планують підірвати у Нью-Йорку.
Див. також
Посилання
- U.S. Nuclear Regulatory Commission, Factsheet on Dirty Bombs (англ.)
- Al Qaeda's Nuclear Options — Crusade Media News (англ.)
- Council on Foreign Relations, Terrorism Q&A: Dirty Bombs (англ.)
- U.S. Dep't of Labor Occupational Safety & Health Administration, Radiological Dispersal Devices / Dirty Bombs (англ.)
- Federation of American Scientists, Dirty bomb threat analysis (англ.)
- Health Physics Society, Factsheet (англ.)
- Health Physics Society, January 2004 study, Dirty Bombs Could Cause Devastating Economic Damage (англ.)
- CNN, Explosion, not radiation, «dirty bomb's» worst fallout (англ.)
- PBS, NOVA, Dirty Bomb This Web site was produced for PBS Online by WGBH. Web site © 1996—2003 WGBH Educational Foundation (англ.)
- Lost and stolen nuclear materials in the US Three Mile Island Alert describes the problem (англ.)
- The making of the terror myth The making of the terror myth (англ.)
- Annotated bibliography for dirty bombs from the Alsos Digital Library for Nuclear Issues (англ.)
- «Dirty Bombs»: Background in Brief Служба досліджень Конгресу США (англ.)
- «Dirty Bombs»: Technical Background, Attack Prevention and Response, Issues for Congress Служба досліджень Конгресу США (англ.)