Брюссельський саміт НАТО 1994

Брюссельський саміт НАТО 1994 (англ. 1994 Brussels summit) — 13-та зустріч на вищому рівні глав держав та голів урядів країн-членів Північноатлантичного альянсу, офіційні засідання та неофіційні бесіди якої проходили у Брюсселі (Бельгія) з 10 по 11 січня 1994 року[1].

Карта членів НАТО

Досягнення та результати

Було офіційно проголошено програму «Партнерство заради миру» (ПЗМ). Керівництво НАТО закликало будь-яку країну, яка не є членом НАТО, приєднатися до цієї програми. Вона передбачала спільну участь у військових діях під егідою НАТО, військових навчаннях, допомога з боку НАТО у реорганізації збройних сил, участь у миротворчих місіях тощо. Передбачалося, що участь у цій програмі також не забезпечує вступу до НАТО.

Україна першою з країн СНД приєдналася до цієї програми (4 лютого 1994 року), підписавши презентаційний договір. Згодом до ПЗМ приєдналося багато країн. Станом на квітень 1999 загальна кількість членів ПЗМ становила 24[2].

Брюссельський саміт 1994 року сконкретизував порядок денний оновленого Альянсу, включивши до нього такі питання, як потенційне розширення та розробка нових механізмів співпраці у галузі безпеки для всього євроатлантичного регіону.

10 січня 1994 р. керівники 16 держав-членів Альянсу заявили про те, що вони очікують і вітатимуть розширення НАТО за рахунок демократичних держав зі Сходу[3].

Примітки

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 4 травня 2009. Процитовано 4 травня 2009.
  2. http://osvita.ua/vnz/reports/international-relations/19228/
  3. http://kimo.univ.kiev.ua/MOrg/60.htm

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.