Бріенц (озеро)

Озеро Бріенц (нім. Brienzersee) озеро безпосередньо на північній межі Швейцарських Альп, в Бернському Високогір'ї — у швейцарському кантоні Берн.

Бріенц
Назва на честь: Brienzd
46°43′00″ пн. ш. 7°57′00″ сх. д.
Розташування
Країна  Швейцарія
Регіон кантон Берн
Розташування Кантон Берн, Швейцарія
Геологічні дані
Тип area not part of a municipality of Switzerlandd
Гірський хребет Альпи
Розміри
Площа поверхні 29,8 км²
Висота 564 м.н.м.  м
Глибина середня 173  м
Глибина макс. 260  м
Довжина 14 км
Ширина 2,8 км
Об'єм 5,17 км³
Вода
Період оновлення 2,69 років  рік
Басейн
Водний басейн басейн Рейнуd
Вливаються Ааре, Лючіне
Витікають Ааре
Площа басейну 1 127 км²
Країни басейну Швейцарія
Інше
Міста та поселення Бьоніген, Бріенц, Ізельтвальд, Нідерррід, Оберрід, Рінггенберг
Острови Шнегген-Інзелі (острівець)
Geonames 2661396
Бріенц (озеро) (Швейцарія)

 Бріенц у Вікісховищі

Опис

Озеро Бріенц має довжину бл. 14 км, ширину 2,8 км та видовжене зі сходу на захід. Через те, що озеро утворилося в льодовиковій долині та оточене горами, воно фактично не має мілководдя — схили гір продовжуються і під водою, а максимальна глибина складає 260 м.

Площа його поверхні становить 29,8 км², а дзеркало води має висоту 564 м.н.м. У озеро впадає верхів'я річки Ааре (зі східного кінця) та річка Лючіне, яка тече з долин Грінделвальд та Лаутербруннен (на південнозахідному кінці). На західному кінці з озера витікає річка Ааре, яка через декілька кілометрів впадає в озеро Тун[1][2]. Найвищою точкою басейну озера є вершина Фінстераархорн (4 274 м.н.м)[3].

Містечко Бріенц, від якого озеро отримало свою назву, розташовано зі східного кінця. На заході озеро закінчується так званим «Бьоделі», пласкою рівниною між горами, яка відділяє озеро Бріенц від сусіднього озера Тун. Ці два озера колись були одним озером Вендель, але десь бл. 1000 року наноси мулу завершили створення «Бьоделі», яка розділило їх.

Селише Бьоніген розташовано на березі озера з боку «Бьоделі», а більше місто Інтерлакен розташовано на відрізку річки Ааре між двома озерами. Селище Ізельтвальд розташовано на південному березі озера, а Рінггенберг, Оберрід та Нідеррід — на північному.[1][2]

Озеро достатньо бідне на поживні речовини, а тому рибальство не є для нього важливим. А от пасажирські кораблі діють на озері з 1839 року, на поточним момент їх там п'ять (у тому числі один пароплав, побудований в 1914 році, який здійснює лише літні рейси). Оператором кораблів є місцева залізнична компанія BLS AG, а маршрут поєднує залізничний вокзал Інтерлакен Ост, до якого кораблі заходять по 1,3 км навігаційному відрізку річки Ааре, з Брієнцом та іншими поселеннями довкола озера. Кораблі також зупиняються у підніжжя історичного фунікулера Гіссбах, який піднімається до видовищного водоспаду Гісбах (нім. Giessbach) та розкішного готелю, розташованого біля нього.[4][5]

Брюнізька залізниця проходить вздовж північного берега озера, як і місцева автомобільна дорога, а автобан A8 прокладено над південним берегом та частково сховано в тунелі.

Цікаво

В озері Брієнц в 1948-49 роках було затоплено 280 тон боєприпасів, які швейцарська армія визначила непотрібними після Другої світової війни та небезпечними для зберігання. Аналогічні події відбулись і в ряді інших озер Швейцарії в 1940-1960-ті роки (всього було затоплено понад 8 000 тон амуніції).[6]

Примітки

  1. Шаблон:1911
  2. Lake Brienz. MySwitzerland.com. Switzerland Tourism. Процитовано 3 січня 2013.
  3. 1:25,000 topographic map. Swisstopo. Процитовано 28 липня 2014.
  4. History of navigation on Lakes Thun and Brienz. BLS AG. Процитовано 13 грудня 2012.
  5. BLS Schiffahrt - Our fleet. BLS AG. Процитовано 13 грудня 2012.
  6. Historische Abklärungen zu Ablagerungen und Munitionsversenkungen in Schweizer Seen, Bericht vom 5. November 2004, in: Ablagerungen in Schweizer Seen Архівовано 31 січня 2012 у Wayback Machine., Website des VBS, abgerufen am 3. Februar 2012

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Бріенц (озеро)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.