Будинок Навроцького

Будинок Навроцького пам'ятка історії та архітектури в Одесі (Україна), будинок одеського видавця і мецената Василя Навроцького, у якому містилася редакція газети «Одеський листок», розташований за адресою вулиця Ланжеронівська, 8.

Будинок Навроцького
46°29′06″ пн. ш. 30°44′26″ сх. д.
Країна  Україна
Місто Одеса
Адреса Ланжеронівська вул., 8 Пале-Рояль
Тип Споруда
Тип будівлі сучасна будівля
Автор проєкту І. Ф. Яценко
Дата заснування 1891
Будівництво ???—1891 роки
Статус  Пам'ятка культурної спадщини України
Стан задовільний

Будинок Навроцького
Будинок Навроцького (Україна)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія будівлі

Будівля побудована у 1891 за проектом архітектора Івана Яценко, прикрашена скульптурою та ліпним декором.

Спочатку будівля мала на один поверх менше — у 2000 надбудований й оформлений в стилі фасаду ще один рівень.

Практично з перших днів свого існування будинок прикрашав годинник на вежі, і це була одна з небагатьох будівель міста, що мала годинник. На початок 20 ст. від годинникового механізму залишився тільки отвір в ділянці мансарди.

Будівлю створено на місці крамниці купця Карла Меля, який входив в торгові ряди Пале-Рояля. Цього купця пограбувала на велику грошову суму Софія Блювштейн, вона ж кримінальна пані «Сонька Золота ручка». Однак цей інцидент обернувся якоюсь рекламою для Меля і справи його після пограбування, навпаки, пішли в Одесі, жадібної до сандалів, в гору.

З 1897 тут розташувалася редакцію газети «Одеський листок», яку видавав Василь Навроцький, поряд облаштували друкарню та читальний зал. Тут же працював відомий журналіст, театральний критик, фейлетоніст Влас Дорошевич, Васілевський Іполит Федорович («Буква»), С. Т. Герцо-Виноградський («Барон Ікс»), О. Дерібас, «літописець порту» Лазар Кармен, Іван Бунін, В. П. Катаєв[1].

Редактором-видавцем «листка» та господарем усього будинку був Василь Васильович Навроцький. Він був дуже шанований усіма городянами і займався меценатством. Завдяки Навроцькому в 1891 в Одесі з'явився перший автомобіль: повертаючись з поїздки по Франції, Василь Васильович привіз один з перших екземплярів у подальшому знаменитої фірми марки «Panhard et Levassor. Це був рушійний екіпаж з двигуном внутрішнього згоряння потужністю 2,5 кінських сили. Слід зазначити, що це був перший автомобіль у Російській імперії.

З 1919 в будинку «Одеського листка» також містилася редакція газети «Одеський комуніст», пізніше — газети «Верстат» і до недавнього часу в будівлі знаходився районний ЗАГС.

Джерела

  • Пилявский В. А. Здания, сооружения, памятники Одессы и их зодчие. — 2-е изд. — Одесса: Optimum, 2010. — 276 с. — ISBN 978-966-344-377-5.

Галерея

  1. Р. Александров Прогулянки літературною Одесою. Одеса.: Звістка, 1992 ISBN 5-86268-022-5
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.