Будинок Чернігівського обласного молодіжного центру

Будинок Чернігівського обласного молодіжного центру (колишній кінотеатр імені Щорса) — пам'ятка архітектури місцевого значення в Чернігові. Наразі у будівлі розміщується Чернігівський обласний молодіжний центр.

Будинок Чернігівського обласного молодіжного центру
кінотеатр імені Щорса
Вхід до будівлі станом на вересень 2013 року
Вхід до будівлі станом на вересень 2013 року
51°29′28″ пн. ш. 31°17′49″ сх. д.
Країна  Україна
Місто Чернігів
Розташування вул. Магістратська, 3
Стиль ретроспективізм[1]
Дата заснування 1939
Будівництво 1935 1947 роки
Статус  пам'ятка архітектури місцевого значення (охоронний номер = 76-Чг)
Стан частково зруйновано

Будинок Чернігівського обласного молодіжного центру
Будинок Чернігівського обласного молодіжного центру (Україна)
 Медіафайли у Вікісховищі

27 лютого 2022 року будівля була сильно пошкоджена (частина зруйнована)[2] в ході вторгнення Росії в Україну — в результаті авіаудару по будівлі Чернігівської міської ради (Будинок державного банку).

Історія

Рішенням виконкому Чернігівської обласної ради народних депутатів від 09.02.1996 № 91 будівлі колишнього кінотеатру надано статус пам'ятника архітектури місцевого значення з охоронним № 76-Чг.

Будівля має власну «територію пам'ятника» та розташована у «комплексній охоронній зоні пам'яток історичного центру міста», згідно з правилами забудови та використання території. На будівлі встановлено інформаційну дошку.

Опис

Разом з іншими будинками утворює архітектурний ансамбль Червоної площі.

Цегляний, 2-поверховий, Г-подібний у плані будинок. Фасад направлений на схід до Магістратської вулиці та Червоної площі. Фасад із боку входу має округлий кут. Ось симетрія головного фасаду акцентована 10-колонним портиком центрального входу. Портик увінчаний аттиком. По центральній осі фасаду над дахом височить циліндричний об'єм. Фасад оздоблений пілястрами. Торці будівлі завершуються фронтонами.

У 1939 році було збудовано будівлю кінотеатру. На момент відкриття був найкраще обладнаним кінотеатром і став третім у місті («Перший радянський кінотеатр», «Комсомолець»). Під час німецько-радянської війни будинок було зруйновано. Будівля була знову відбудована в 1947 році.

З 17 по 25 листопада 1947 року в будівлі кінотеатру пройшов відкритий судовий процес щодо німецьких та угорських військовополонених, які вчинили військові злочини.

У 1962 році будинок було реконструйовано: додалися «червоний» та «круглий» зали. Кінотеатр наприкінці 1980-х років мав три зали для глядачів: «червоний» — на 560, «синій» — на 450, «круглий» — на 100 місць. Будівля кінотеатру була місцем проведення концертів духового оркестру та вечірніх танців. У повоєнні роки і до 1971 року — відкриття кінотеатру «Жовтень» на вулиці Гагаріна — був єдиним кінотеатром Чернігова[3]. 1993 року повністю згоріла «синя зала», 1995 року будівля була знову реконструйована.

У 2017 році кінотеатр було закрито[4]. Наразі у будівлі розміщується Чернігівський обласний молодіжний центр.

27 лютого 2022 року будівля була сильно пошкоджена (частина зруйнована) в ході вторгнення Росії в Україну — внаслідок авіаудару по будівлі Чернігівської міської ради (Будинок державного банку). Крім того, різною мірою було пошкоджено будинки вулиці Кірпоноса — будинок № 20А (Чернігівська дитяча стоматологічна поліклініка Будинок, де жив письменник Г. І. Успенський) та 9-поверховий житловий будинок № 18.

Примітки

  1. Історико-архітектурний опорний план м. Чернігова з визначенням меж і режимів використання зон охорони пам'яток та історичних ареалів — с. 216
  2. У Чернігові обстрілом зруйнували історичну будівлю молодіжного театру
  3. КІНОТЕАТР М. ЧЕРНІГОВА // Чернігівщина: Енциклопедичний довідник, К.: УРЕ і м. М. П. Бажана, 1990. — с. 314
  4. Помилка на мільйони

Джерела

  1. Перелік пам'яток та об'єктів культурної спадщини м. Чернігова за видом (архітектури, історичний, монументального мистецтва)
  2. Історико-архітектурний опорний план м. Чернігова з визначенням меж і режимів використання зон охорони пам'яток та історичних ареалів (договір від 19.10.208)
  3. КІНОТЕАТР ІМЕНІ М. О. ЩОРСА // Чернігівщина: Енциклопедичний довідник, К.: УРЕ і м. М. П. Бажана, 1990. — с. 313
  4. Будинок колишнього кінотеатру ім. Щорса
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.