Будинок з химерами (Харків)

Будинок з химерамиПриватна жіноча гімназія[1] пам'ятка архітектури (охоронний номер: 124) в місті Харків у стилі модерн з елементами англійської готики. Архітектори будівлі Володимир Покровський, Петро Величко.

Будинок з химерами
50°00′29″ пн. ш. 36°14′34″ сх. д.
Країна  Україна
Розташування Харків
Тип споруда і пам'ятка архітектури
Поверхів 6
Стиль модерн і Англійська готика
Архітектор Покровський Володимир Миколайович
Дата заснування 1914

Будинок з химерами
Будинок з химерами (Україна)
 Медіафайли у Вікісховищі

Адреса: вулиця Чернишевська, 79.

Історія

У 1900 році Володимир Покровський, який був на той час головним архітектором Харківської єпархії, почав проектування цієї будівлі як приміщення для жіночої гімназії, зокрема і заради своїх молодших сестер, що навчалися. Новоствореною гімназією керувала старша сестра О. Покровська.

Будинок побудований у стилі модерн з елементами англійської готики, як і київський будинок з химерами. Початково будівля складалася з 6 поверхів та була оздоблена червоною цеглою.

У радянські часи, з 1920 по 1962 у приміщенні приватної гімназії Покровських розташовувалася восьмирічна школа.

З 1962 по 1973 тут розмістили вечірню школу робочої молоді.

Наприкінці 70-х років будівля майже на 15 років була закрита через аварійний стан. Потім вона була відреставрована і передана театральному факультету Харківському університету мистецтв імені І. Котляревського. У відновленні будівлі брали активну участь студенти, намагаючись якнайточніше зберегти первозданний вигляд Будинку з химерами.

Цікаві факти

  • Скульптурні елементи будівлі, крім лицарських гербів, химер, саламандр, вовків, включають в себе також голови самого Покровського та його помічника техніка-архітектора Величко. Їх внесли в проект сестри Покровські без відома брата. Скульптури архітекторів — відносно молодого Величко праворуч у вигляді середньовічного студіозуса-писаря і Покровського в окулярах зліва у вигляді професора-читця і понині, як кожен може бачити, визирають з-під балкона другого поверху.
  • Спочатку Величко тримав у правій руці стилос або перо, щоб писати в книзі, яку тримає в правій руці. Між реставрацією 1990-х і 2003 роком даний предмет для писання був обламаний, і в 2000-х роках, як видно на фотографіях, студенти на місце пера постійно вставляють сигарету.
  • На рівні четвертого поверху симетричною, зліва і справа від центральної частини будівлі, видно створені в 1914 році дві зігнуті скульптури людиноподібних істот, які підпирають великі вертикальні колони фасаду. І тільки через 87 років після їх ліплення — після виходу на екран 2001 року фільму з трилогії Джона Толкієна «Володар перснів», — стало видно разючу подібність даних людиноподібних з персонажем фентезі Голлумом. За даними скульптурами так і закріпилася назва «Горлуми» (лівий і правий). Крім того, у сучасних студентів театрального факультету стало прийнято підфарбовувати нігті тому, до якого можна дотягнутися з вікна 4 поверху.
  • Перший офіційний футбольний матч пройшов в Харкові 8 травня 1910 року між першою та другою командами міста в майбутньому дворі даного будинку, де знаходилося стандартне футбольне поле, що простягалося до двору шведського консула Адольфа Мюнхена (Будинок чаю) на вулиці Мироносицькій.

Див. також

Примітки

  1. Назва в реєстрі

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.