Будівельний провулок (Житомир)

Будівельний провулок — провулок у Богунському районі міста Житомира.

Будівельний провулок
Житомир
Місцевість Новоє Строєніє, Гончарна Слобода
Район Богунський
Колишні назви
Осецький (Осецького) провулок, Дзеркальний провулок
Загальні відомості
Протяжність 250 м
Поштові індекси 10029
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Забудова малоповерхова житлова, садибна житлова
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap r13796639
Мапа

Розташування та забудова

Провулок розташований на північному сході основної частини міста, в історичній місцевості Новоє Строєніє. Забудова, що адресована до провулку — малоповерхова та садибна житлова. Провулок бере початок з Хлібної вулиці, прямує у північно-східному напрямку та завершується з'єднанням з вулицею Домбровського.

Історія

Провулок розташований на землях колишньої Гончарної Слободи, що існувала у XIX ст. Частина провулку являє собою збережений відрізок Осецького шляху. Останній розпочинався з Хлібної вулиці та вів у північно-східному напрямку до приміських хуторів. Історична забудова провулку почала формуватися на початку XIX ст., коли бувши заболоченою раніше, місцевість, унаслідок осушення, почала забудовуватися. На мапах середини XIX ст. показаний як прямий шлях, що виходив до Хлібної вулиці під кутом приблизно 45 градусів відносно вулиці. Тобто, частина провулка, що нині виходить до вулиці Домбровського під гострим кутом, продовжувалася на південний схід та виходила до Хлібної вулиці неподалік існуючого нині її перехрестя з вулицею Лесі Українки. Згодом провулок втратив свою роль шляху. Так, на плані 1892 року провулок підписаний як Оставленный переулок, тобто залишений провулок в новій системі планування кварталу, як топографічний рудимент, оскільки вже тоді не виконував первісної функції місцевої дороги, але ще існував фактично.

Історичні назви провулку Осецький шлях, Осецький провулок. На планах міста 1915, 1931 років та в документах тих часів зустрічалася назва провулок Осецького. У 1930-х роках перейменований на Будівельний провулок. На німецькомовній мапі міста від липня 1941 року провулок показаний за назвою Bad-Gasse. На плані міста кінця 1960-х років показаний як 2-й Будівельний провулок[1].

Примітки

  1. Мокрицький, Георгій (2007). Вулиці Житомира. Енциклопедія Житомира. Книга 1. Житомир: Волинь. ISBN 966-690-084-X.

Джерела

  1. Офіційний геопортал Житомирської міської ради з використанням шарів «Топографічний план 1:2000», «Історичні плани», «Адресний реєстр», інструменту «виміряти відстань».
  2. Мокрицький Г. П. Вулиці Житомира / Енциклопедія Житомира. — Кн. 1. — Житомир: Волинь, 2007. — 640 с. — 1000 прим. — ISBN 966-690-084-X.
  3. Генеральний план міста Житомира. План існуючого використання території.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.