OpenStreetMap

OpenStreetMap
Логотип
Київ на мапі OpenStreetMap в стандартному стилі Mapnik
Посилання openstreetmap.org
Гасло (девіз) The Free Wiki World Map
Комерційний ні
Тип Спільне картографування
Реєстрація потрібна для внесення правок
Мови інтерфейс сайту перекладений більш як 100 мовами, кількість мов мапи необмежена[1]
Власник Учасники OpenStreetMap
Засновник Стів Костd
Автор Стів Кост
Започатковано 1 липня 2004
Стан в безперервному процесі роботи (perpetual work-in-progress)
Рейтинг Alexa 6938[2]
Мова програмування JavaScript[3] і Ruby[4]
Ліцензія контенту Open Database License[5]
 OpenStreetMap у Вікісховищі
Стів Кост, 2009

OpenStreetMap (OSM; з англ. дослівно «відкрита вулична мапа») — це відкритий проєкт, спрямований на збір, збереження та розповсюдження загальнодоступних геопросторових даних, створення інструментів для роботи з ними силами спільноти волонтерів.

Історія

Проєкт заснований у Великій Британії в липні 2004 року Стівом Костом. У квітні 2006-го зареєстровано Фонд OpenStreetMap. «Фонд OpenStreetMap — міжнародна некомерційна організація, створена для підтримки розвитку та розповсюдження геопросторових даних, а також надання можливості використання геопросторових даних будь-ким»[6]/

Ліцензування

Геопросторові дані проєкта OpenStreetMap ліцензуються на умовах Open Database License[7], яка дозволяє їх використання з будь-якою, у тому числі комерційною метою, за умови зазначення походження даних.

Документація, згенеровані тайли (зображення, які візуалізують геопросторові дані на головному сайті проєкта OpenStreetMap) поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 (CC-BY-SA).

На противагу власницьким комерційним наборам даних, таким як Google Maps, Bing Maps та Here, ліцензія OpenStreetMap гарантує вільний доступ до усіх наявних даних.

Особливості

Необроблені дані, отримані з приймачів GPS. Бедфорд, Англія
 • Проєкт охоплює всю поверхню Землі.
 • OpenStreetMap, по суті, не є мапою у звичному розумінні, це база геопросторових даних. Вона містить географічні координати окремих точок та інформацію про об'єкти вищого порядку — лінії, що з'єднують точки, зв'язки, які можуть включати точки й лінії, а також атрибути всіх зазначених об'єктів. Тому на основі одних і тих самих даних OSM можуть бути побудовані різноманітні сервіси, що відрізняються як способом відображення, так і функціональністю[8]. Мапу, пошук об'єктів та сервіс прокладання маршрутів на головній сторінці OpenStreetMap слід розглядати лише як один із прикладів використання даних бази OSM.
 • Мапи двовимірні, без зазначення висот над рівнем моря, ізоліній. Хоча також набуває поширення позначення висотних характеристик окремих об'єктів та розвиваються проєкти з їх рендерингу[9].
 • Дані мап, як всієї Землі, так і окремих її ділянок, можуть бути як завантажені у форматі OSM, так і перетворені в інші формати для роботи з ними в гео-інформаційних системах, для створення друкованих мап або перетворення в формати для GPS-навігаторів.
 • Дані OpenStreetMap можуть бути стилізовані у потрібний користувачу спосіб[10]. На головному вебсайті OpenStreetMap присутні чотири різні стилі (шари) мап, для показу яких використовується вільна JavaScript-бібліотека leaflet.js. Але ви можете не обмежуватись однією бібліотекою та обрати інші, як вільні[11][12] так і патентовані аналоги[13].

Крим в OpenStreetMap

Через правило «map what's on the ground» (додавайте на мапу те, що є насправді)[14] Кримський півострів, окупований Росією, є спірною територією та входить до складу обох держав. Робоча група по роботі з даними (Data Working Group) Фундації OpenStreetMap прийняла відповідне рішення з цього приводу влітку 2014 року[15]. В листопаді 2018 року робоча група (DWG) вирішила переглянути власне рішення і виключила Крим зі складу території України[16]. Українська спільнота учасників OpenStreetMap звернулася зі скаргою на дії Data Working Group до Ради Фундації OpenStreetMap після чого спірне рішення DWG було скасоване[17][18].

Джерела наповнення

Запис «треку» GPS (Страсбург).

Первинною й основною інформацією для OpenStreetMap є «треки», зібрані добровольцями за допомогою пристроїв, обладнаних GPS-приймачами, та завантажені до бази OSM. Треки використовують як референсні дані для нанесення доріг, перевірки прив'язки супутникових знімків до місцевості, а й іноді вони є єдиним джерелом інформації про наявні шляхи в місцях, де відсутні супутникові знімки, або там, де знімки неналежної якості.

Коли мережа доріг певної місцевості створена, для внесення правок достатньо лише знання місцевості: назви вулиць, фізичні характеристики шляхів, обмеження дорожнього руху, номери будівель — все, що відомо.

Для позначення неосновних проїздів та усіх інших об'єктів, де збирання GPS-треків ускладнене особливостями рельєфу чи забудови, можуть бути використані супутникові знімки. На території України найбільше і найякісніше покриття даними дистанційної зйомки, які можуть бути використані без ліцензійних обмежень у роботі над OpenStreetMap, надає Bing, пошуковий сервіс від Microsoft[19]. Варто пам'ятати, що супутникові знімки в силу значної площі покриття не можуть бути точно прив'язані за географічними координатами до конкретної місцевості, тому кожному сеансу правки має передувати їх вирівнювання за наявними треками[20].

Можуть бути використані власні фотографії та мапи, вільні від ліцензійних обмежень.

Є можливість допомогти в зборі даних, використовуючи такі сервіси, як Walking Papers, Field Papers або Android-додатки Keypad-Mapper 3, OsmPad тощо.

Інтерфейс головної сторінки проєкту дозволяє додавати у певні місця мапи нотатки як зареєстрованим, так і анонімним користувачам. Ця інформація може бути використана згодом іншими мапперами в процесі виправлення даних.

Формат даних

Базові інструменти OSM оперують даними у форматі XML, який описує набір екземплярів елементів (вузли, відрізки та зв'язки)[21].

Елементи, або базові примітиви включають:

 • Точка, вузол (англ. node) — позначає окрему геопросторову точку, характеризується щонайменше широтою та довготою.
 • Лінія (англ. way) — впорядкований (за напрямком) список від 2 до 2000 точок. Використовується для позначення лінійних (векторних) структур або площин (якщо лінія замкнута).
 • Зв'язок (англ. relation) — впорядкований список з елементів, тобто точок, ліній, та інколи інших зв'язків. Окремі елементи зв'язків характеризуються певними ролями (англ. role). Типовим прикладом зв'язку може бути маршрут громадського транспорту, який включає лінії автошляхів та точки зупинок.
 • Тег — не є елементом, а лише певною інформацією, пов'язаною з одним із зазначених вище елементів. Складається з двох текстових полів довільного формату, 'ключ' та 'значення'. Наприклад, 'highway=motorway' для автомагістралей.

OSM використовує рівнокутну проекцію Меркатора.

Інструменти для перегляду

Сайт OpenStreetMap надає інтерфейс «рухомої мапи» на основі JavaScript-бібліотеки Leaflet (до 23 листопада 2012 року — на OpenLayers), який наживо показує мапу, використовуючи тайли, згенеровані Mapnik і тайли з інших джерел. Можна генерувати мапи локально, встановивши Mapnik та завантаживши дані.

3D

Проєкти для перегляду і візуалізації тривимірних геопросторових даних OpenStreetMap:

Щодо 3D-маппінгу див. також схему тегування
openstreetmap:Simple 3d buildings

Інструменти редагування

Правити мапи можна безпосередньо у вебпереглядачі з допомогою редактора iD, HTML5-додатка, написаного з використанням D3.js компанією Mapbox[22]. Через вебпереглядач доступний також редактор Potlatch 2, написаний на Flash.

JOSM та Merkaator — потужніші програми для персонального комп'ютера, які краще пасуватимуть досвідченим користувачам.

Користувачам платформи Android доступний редактор Vespucci, для користувачів платформи iOS доступний редактор Go Map!!.

Навігація та маршрутизація

OpenStreetMap підтримує в актуальному стані списки доступних інструментів маршрутизації, автономних і неавтономних. З огляду на відкритість даних, відкриті проєкти й компанії можуть вільно завантажувати дані для використання у своїх програмах маршрутизації.

Найпопулярніші:

 • OsmAnd — застосунок із відкритим вихідним кодом, написаний на Java для платформи Android, працює як навігатор та маршрутизатор, має обмеженні функції додавання та редагування POI.
 • MAPS.ME — мобільний застосунок для навігації на основі даних з OpenStreetMap.
 • Traveling Salesman — застосунок із відкритими вихідними кодами, написаний на Java, працює як навігатор і маршрутизатор.
 • Navit автомобільна навігаційна система з відкритими джерельними кодами версії для Windows, Linux, MacOS.
 • CloudMade — прокладка маршрутів по всьому світу в режимі онлайн.
 • Open Source Routing Machine (OSRM) — швидкий онлайн-маршрутизатор.
 • GraphHopper — швидка Java-бібліотека з алгоритмом, що забезпечує ефективне використання оперативної пам'яті.
 • У липні 2005 року проєкт Strava перейшов із Google Maps на хостинг Mapbox, який побудований на OpenStreetMap.

Зв'язок із Вікіпедією

Скріншот сторінки Operahuset i Oslo з прикладом відображення динамічної мапи на основі OpenStreetMap

В OpenStreetMap існує можливість будь-якому об'єкту призначити теги wikipedia та wikidata, вказавши їхнім значенням назву сторінки Вікіпедії чи номер елементу Вікіданих. Назва основної сторінки повинна включати мовний префікс, наприклад: «wikipedia=uk:Україна». Можуть бути додані також посилання на сторінки іншими мовами, тоді тег wikipedia слід доповнити суфіксом мови, наприклад, «wikipedia: en=Ukraine», «wikipedia: ru=Украина».

Надалі зазначена інформація може бути використана для відображення на мапах інформації з Вікіпедії.

З іншого боку, існують проєкти з ілюстрування статей Вікіпедії динамічними мапами на основі даних OpenStreetMap. Найбільш поширений з таких проєктів WIWOSM. Перевагами його використання є відсутність потреби щоразу генерувати нові зображення при змінах або посилатися на об'єкти через їх OSM-ідентифікатори, які можуть бути змінені.

За прикладами використання WIWOSM можна звернутися до будь-якої статті з норвезької чи німецької Вікіпедії, наприклад, Operahuset i Oslo або Dnepr, де натискання на відповідне посилання праворуч вгорі активує динамічну мапу, на якій буде виділений об'єкт із поточної статті.

Нарешті, можна в тексті статей Вікіпедії посилатися на статті OSM-wiki не через механізм зовнішніх посилань, а безпосередньо, вказавши префікс openstreetmap: (див. Спеціальна:Інтервікі).

Вікімініатлас

Вікімініатлас використовує дані проєкту OpenStreetMap. При натисканні на іконку глобуса поруч із географічними координатами у статтях Вікіпедії показується інтерактивна карта місцевості поблизу об'єкта, вказаного в статті Вікіпедії.

Галерея

Див. також

Примітки

 1. Переклад OpenStreetMap. translatewiki.net. Процитовано 24 серпня 2013.(англ.)
 2. Alexa.com — 1996.
 3. The osm Open Source Project on Open Hub: Languages Page — 2006.
 4. GitHub — 2007.
 5. https://blog.openstreetmap.org/2012/09/12/openstreetmap-data-license-is-odbl/
 6. «The OpenStreetMap Foundation is an international non-profit organisation dedicated to encouraging the growth, development and distribution of free geospatial data and to providing geospatial data for anybody to use and share.»
 7. RWeait (12 вересня 2012). OpenStreetMap data license is ODbL v1.0. OSM Foundation. Архів оригіналу за 27 червня 2013. Процитовано 5 листопада 2012.
 8. Список сервісів на основі OpenStreetMap (англ.).
 9. 3D — OpenStreetMap (англ.).
 10. Rendering — OpenStreetMap Wiki. wiki.openstreetmap.org. Процитовано 23 травня 2018.
 11. Mapbox GL — OpenStreetMap Wiki. wiki.openstreetmap.org. Процитовано 23 травня 2018.
 12. OpenLayers — OpenStreetMap Wiki. wiki.openstreetmap.org. Процитовано 23 травня 2018.
 13. Google Maps Example — OpenStreetMap Wiki. wiki.openstreetmap.org. Процитовано 23 травня 2018.
 14. Uk:Гарні звички — OpenStreetMap Wiki. Додавайте на мапу те, що є насправді. wiki.openstreetmap.org (укр.). Процитовано 23 травня 2018.
 15. Working Group Minutes/DWG 2014-06-05 Special Crimea. https://wiki.osmfoundation.org/ (англ.). 5 червня 2014. Процитовано 23 травня 2018.
 16. Working Group Minutes/DWG 2018-11-14 Crimea. https://wiki.osmfoundation.org/ (англ.). 14 листопада 2018. Процитовано 19 листопада 2018.
 17. Openstreetmap Ukraine. www.facebook.com (укр.). Процитовано 7 березня 2019.
 18. [OSM-talk] Board decision on Crimea complaint. Mon Dec 10 16:55:42 UTC 2018. Процитовано 7 березня 2019.
 19. Bing engages open maps community.
 20. Using Imagery — OpenStreetMap Wiki. wiki.openstreetmap.org. Процитовано 23 травня 2018.
 21. OSM XML.(англ.)
 22. A New Editor for OpenStreetMap: iD. Архів оригіналу за 27 серпня 2013. Процитовано 25 серпня 2013.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.