Біблійне товариство
Біблійне товариство — некомерційна організація (як правило, екуменічна за складом учасників), присвячена перекладу, публікації, розповсюдженню Біблії за доступними цінами і пропагандї її авторитету і довіри в сучасному культурному житті. Традиційно видання біблійних товариств містять Писання, без будь-яких нотатків або коментарів, але в останні десятиліття цей принцип був дещо ослаблений.
Історія
Поняття «Біблійне товариство» існує з 1710 року, коли в Галлі (сучасна Німеччина) для поширення дешевих Біблій серед місцевого незабезпеченого населення було засноване перше Біблійне товариство.
У 1804 утворюється Британське і Закордонне Біблійне Товариство (БіЗБТ) з метою поширення Святого Письма, передусім, в Уельсі. Проте, незабаром БіЗБТ розширює свою діяльність і на інші країни, де з його допомогою засновуються національні Біблійні Товариства: 1813 р. у Росії, 1814 р. в Нідерландах, 1816 р. у США та, згодом, у ряді інших країн світу.
З огляду на величезний розмах, якого набув цей рух, i для об'єднання зусиль виникла ідея утворити єдину світову організацію. Перші спроби втілення цього задуму були здійснені в 30-х роках ХХ ст., однак цьому зашкодила Друга світова війна, i лише у 1946 в Хейвард Хіті (Англія) делегати від 13 товариств утворили Об'єднані біблійні товариства (ОБТ)[1]. На сьогодні існує 145 національних Біблійних Товариств, зусиллями яких ведеться праця з поширення Божого Слова в понад 200 країнах світу. Основні завдання, які ставлять перед собою всі Біблійні Товариства — зробити Боже Слово доступним:
- для кожної людини на її рідній мові
- без жодних коментарів догматичного чи конфесійного характеру
- видрук книг за доступними цінами
Українське біблійне товариство
На початку XIX століття на території України діяли відділення Російського Біблійного Товариства, оскільки тогочасні українські землі входили до складу Російської імперії. Відділення Біблійного Товариства були створені у Кам'янець-Подільському (1814 р.), Харкові, Сімферополі та Одесі (1816 р.), у Києві та Володимирі-Волинському (1817 р.), в Чернігові та Полтаві (1818 р.). Усі вони проіснували недовго — до закриття Російського Біблійного Товариства за наказом російського царя Миколи I у 1826 р. Українське біблійне товариство утворилося 22 червня 1991 року на його Установчій Конференції. На початок 2010 р. до складу Центрального Правління Українського Біблійного Товариства входять 17 колективних членів[2]
Примітки
- Архівована копія. Архів оригіналу за 6 грудня 2011. Процитовано 25 листопада 2011.
- ukrbs.org. Архів оригіналу за 13 квітня 2012. Процитовано 12 травня 2012.