Біланюк Олекса-Мирон

Оле́кса-Миро́н Біланю́к (15 грудня 1926, Сянічек на Лемківщині 27 березня 2009, Валінґфорд, Пенсільванія, США) професор, фізик, президент Української вільної академії наук (1998—2005), іноземний член НАН України, дійсний член НТШ, співавтор концепції тахіонів, яка започаткувала новий напрям сучасної фізики.

Олекса-Мирон Біланюк
Народився 15 грудня 1926(1926-12-15)
Сянічек біля Сянока
Помер 27 березня 2009(2009-03-27) (82 роки)
Валінґфорд, Пенсільванія, США
Країна  Україна
Діяльність фізик
Alma mater Університет Мічигану
Галузь ядерні реакції, тахіони
Членство НАН України

Біографія

Я — «твердий» лемко, признає Біланюк. Народився у селі Сянічку біля міста Сянока. Олексу як 16-річного хлопця вивезли на роботу до Німеччини; опісля і вивезли до Німеччини його батьків. Перебував з батьками в американській зоні окупації, яких віднайшов з допомогою повідомлень ООН. Живе понад 40 років у Північній Америці.

Освіта

Олекса їде на навчання до Бельгії, а батьки переїхали до Північної Америки. Далі — навчання у Мічиганському університеті, де одержує два магістерські дипломи — з математики та фізики і докторський — з ядерної фізики. Біланюк — ядерний фізик за спеціальністю — ядерні реакції: своїм дослідженням Олекса Біланюк віддав понад 40 років, але роботу вважає незавершеною.

Дослідницька праця

Після закінчення навчання два роки працював в Аргентині над новим циклотроном. Пізніше повернувся до Америки й тридцять років працював викладачем у Свартморському університеті, займався науково-дослідницькою роботою. Працював з вченими-фізиками Франції, Італії, Німеччини, Китаю, Японії.

У 1976 як американський вчений був запрошений Київським інститутом ядерних досліджень.

Про тахіони

У 1962 разом з індійським вченим Сударшаном (Sudarshan) опублікував наукову статтю про теорію можливості існування тахіонів — частинок, що рухаються швидше від світла.

Ми довели, що сучасні фізичні закони не заперечують існування частинок, які рухаються швидше від світла — до появи нашої праці панувала думка, що це неможливо.
Олекса Біланюк:
«Наші дослідження світ сприйняв не одразу. Спочатку на нас дивилися, мов на диваків, і не хотіли друкувати наші праці, щоразу закидаючи нас різними запитаннями. Ґрунтовно відповідаючи на закиди рецензентів, ми спочатку ображалися на них, але згодом були їм лише вдячні, бо коли нарешті нашу працю з Джорджем Сударшаном визнали класичною теорією, ми уникнули цих різних запитань від наших опонентів.»[1]

Громадська діяльність

Біланюк — член редакційної колегії «Українського фізичного журналу», що видається Київським інститутом теоретичної фізики.

Співпрацюю з редакторами українсько-англійського і англо-українського фізичного словника, зокрема з головним редактором О. Кочергою.

А ще разом з віце-президентом НАН України В. Бар'яхтаром, академіками Д. Струком, М. Бродиним, О. Ситенком, Ю. Даревичем з Торонто та доктором В. Шендеровським працюємо над виданням п'ятитомної енциклопедії з фізики, яка була б й посібником для вчителів та професорів при підготовці лекцій українською мовою.[2]

Біланюк — президент Української академії мистецтв і наук у США

Сім'я

Одружений з Ларисою — українкою. Його дві дочки-американки добре знають українську мову: старша — архітектор у Сан-Франциско; молодша — дослідниця двомовності та багатомовності як стабільності чи нестабільності суспільства.

Праці

  • Біланюк О. «Тахіони».

Примітки

  1. Зустріч з дослідником тахіонів//Пендерецька Марія, «Аудиторія», 24 травня 1996
  2. Дані на 2002 за: Зустріч з дослідником тахіонів//Пендерецька Марія, «Аудиторія», 24 травня 1996

Джерела

  • Концепції тахіонів — 40 років / Гречин К. — «Аудиторія», ч. 17, 31.05—6.06. 2002 р.
  • Помер Олекса Біланюк. // Свобода, 3 квітня 2009.
  • Таращенко Д. Т. Енциклопедія сучасної України : у 30 т. / ред. кол. : І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ, Коорд. бюро Енцикл. Сучас. України НАН України. К. : Поліграфкнига, 2003. — Т. 2 : Б — Біо. — С. 761. — ISBN 966-02-2681-0.
  • Олекса Біланюк // Бюлетень НТШ-А. 32(48) 2011. — С. 54.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.